Co warto wiedzieć planując jacuzzi ogrodowe?

Najlepsze z możliwych miejsc dla Twojego domowego spa – ogród.

Nie ma lepszego miejsca dla twojego domowego spa niż ogród. Na dworze po prostu doznania są najlepsze. Są tacy użytkownicy, którzy korzystają z minibasenu przez cały rok. Ja również do takich należę. A dzięki temu jakuzzi umiejscowione jest w ogrodzie, mogę się cieszyć chwilami relaksu w pięknych, zmieniających się wraz z porami roku, okolicznościach przyrody.

Kiedy Sundance Spas wchodziło na polski rynek instalacje w ogrodzie budziły różne emocje. Na zachodzie kąpiele w wannie spa umiejscowionej w ogrodzie to przysłowiowa „normalka”, a u nas? „Panie, gdzie jak tam taki goły będę po ogrodzie latał”. Na szczęście z upływem czasu czujemy się w swoich domach i ogrodach coraz bardziej swobodnie. Dodatkowo z kąpielami na zewnątrz budynku w basenie czy dżakuzi oswoiły nas wyjazdy do hoteli, uzdrowisk, ciepłych źródeł i akwaparków z odkrytym basenem.

W przeszłości cały temat ogrodowego jacuzzi podgrzewał fakt, że taka wanna kosztowała tyle co dobrej klasy samochód czy mieszkanie. A dzisiaj? Wanny Sundance Spas są dostępne dla coraz szerszego grona użytkowników. Dla coraz większej liczby klientów budujących dom minibasen staje się nieodzownym elementem projektowanego ogrodu. Tak, tak – nie tylko stać nas na dom, ale również na to, aby zaplanować przestrzeń wokół niego. Zaspokoiliśmy nasze podstawowe potrzeby – zamieszkania we własnym domu, a teraz chcemy od tego domu czegoś więcej – by stał się prawdziwą świątynią odpoczynku, oazą spokoju i odskocznią od codziennej bieganiny. Żeby jego otoczenie było estetyczne i pełniło funkcję wypoczynkowo-rekreacyjną. W takich projektach pojawia się nasza bohaterka – wanna spa.

Od zaprojektowania ogrodu jak sama nazwa wskazuje są projektanci ogrodów. Warto jednak rozważając zakup wanny spa mieć podstawowe wiadomości na jego temat i tego, na co zwrócić uwagę planując to urządzenia w naszym ogrodzie.

Dostawa – czyli jak z salonu dostarczyć jacuzzi do ogrodu

Na naszej ekspozycji czy na targach te wanny to jednak wyglądają inaczej. Otacza je ogromna przestrzeń więc same wydają się deczko mniejsze, niż są w rzeczywistości, co często okazuje się, gdy wanna przyjeżdża przed Wasz dom. Podstawowe sprawy do rozważenia:

 • Do jakiego miejsca może dojechać samochód transportujący wannę?
 • Czy ma miejscu wyładunku będzie dość przestrzeni, by rozładować minibasen o wymiarach minimalnych 2 x 2 x 1 m?
 • Ile osób będzie pomagało nam w transporcie z auta na miejsce docelowe?
 • Jakie mamy możliwości wykorzystania wózka lub kółek transportowych, a może podłoże nie daje nam w ogóle takiej możliwości (i wannę trzeba przenieść z użyciem wyłącznie mięśni)?
 • Jak wygląda droga transportowa od auta, do miejsca docelowego? Czy coś nam będzie przeszkadzać (furtka, pergola, iglaki, elementy małej architektury)?

 

Miejsce docelowe – gdzie mamy postawić twoje ogrodowe spa?

Lokalizacja wanny spa w ogrodzie to świetny pomysł i wbrew niektórym opiniom pozwala korzystać ze spa cały rok. O czym trzeba pamiętać? Ponieważ w naszej strefie klimatycznej zimą możemy mieć nawet -20 st. C, warto aby spa było oddalone maksymalnie 10 m od wyjścia z domu – ograniczamy tym samym odczucie chłody przy tej temperaturze. Inne kwestie:

 • Podłoże powinno stabilnie przenieść ciężar minimum np. 1,5 tony. Powinno być równe i wytrzymałe, aby zapewnić optymalna pracę pomp masażu, czy systemu filtracji.
 • Otoczenie i źródła potencjalnych zanieczyszczeń wody – czy w pobliżu rosną krzewy lub drzewa, które podczas pylenia czy tracenia liści mogą zanieczyścić wodę. Chcemy przecież cieszyć się domowym jacuzzi, a nie mieć problemy z jego utrzymaniem.
 • Bezpośrednie i długotrwałe działanie promieni słonecznych nie tylko może źle wpływać na samo urządzenie, ale przede wszystkim na użytkowników. Instalując wannę spa w ogrodzie trzeba o tym pamiętać.
 • Prywatność – kąpiel w spa to czynność, której oddajemy się dla relaksu, spokoju, odprężenia. Ten czas chcemy spędzać z rodziną, przyjaciółmi, bliskimi znajomymi, dlatego trzeba zapewnić taką lokalizację wanny, aby nie być na widoku wszystkich sąsiadów i/lub przechodniów.
 • Napełnianie i spuszczenie wody. Jest to o tyle ważne, że czynność wymiany wody w wannie spa będziemy przeprowadzać kilka razy w ciągu roku. Lokalizacja powinna pozwalać na swobodny dostęp z wężem ogrodowym oraz możliwość wypompowania ok. 1500 l wody.
 • Zasilanie – nasze ogrodowe spa musi być zasilane przewodem o odpowiednim przekroju, na odpowiednich zabezpieczeniach, bezpośrednio z rozdzielnicy elektrycznej.
 • Posadowienie wanny spa. Jeśli wanna będzie stała na gruncie trzeba zadbać by podłoże było równe, stabilne i nośne. Jeśli natomiast chcemy ją zagłębić, to musimy wziąć pod uwagę szereg innych czynników takich jak: sposób wchodzenia, dostęp serwisowy do „serca” urządzenia, poziom wód gruntowych itp.

 

Czy warto zadaszać spa?

Zdecydowana większość naszych instalacji działa funkcjonuje bez zadaszenia, bo użytkownicy cenią sobie kąpiel w pięknych okolicznościach przyrody – z widokami. Zadaszenie może chronić jedynie podczas opadów deszczu czy w sytuacji gdy słońce długo i mocno operuje promieniami. Pod kątem energooszczędności zadaszenie nie ma sensu.. Niecka jest tak dobrze zaizolowana, że nie ma utraty ciepła, a gdy spa nie jest użytkowana parowanie ogranicza pokrywa termiczna.

O czym warto pamiętać korzystając?

Na przykład o tym, że w trakcie zimowych kąpieli ubrania i ręczniki trzeba zostawić w ciepłym pomieszczeniu. O tym, że wodę sprawdzamy nie rzadziej niż raz w tygodniu – to bardzo ważne. Zwracajmy również uwagę, gdzie odkładamy pokrywę – odłożona w nieodpowiednie miejsce może się zabrudzić (np. skoszona trawa, liście) i podczas przykrywania jakieś niepożądane nieczystości możemy niechcący wprowadzić do spa (w tym miejscu warto zastanowić się nad stelażem do składania/rozkładania pokrywy). I na końcu kwestie bezpieczeństwa – kończąc korzystanie z naszego Sundance’a zamknijmy pokrywę wykorzystując mocowania, aby ograniczyć dzieciom dostęp do wanny wypełnionej wodą.