Energooszczędność jacuzzi

Energooszczędność to słowo, które ostatnio jest bardzo często powtarzane nie tylko ze względu na ochronę środowiska, ale przede wszystkim oszczędności. Pralki, lodówki, zmywarki i inne sprzęty mają swoje klasy energooszczędności. Okazuje się również, że minibaseny spa też mogą być (choć nie wszystkie urządzenia są) energooszczędne.

W zasadzie podczas zakupu wanny spa aspekt energooszczędności nie jest brany pod uwagę, a powinien, bo różnice w kosztach użytkowania jacuzzi pomiędzy poszczególnymi markami/wyrobami różnych producentów mogą być znaczne.

Dobrze wykonane, prawdziwie energooszczędne urządzenie może zużywać niewiele energii elektrycznej – koszt jego użytkowania mieści się w przedziale 100-150 zł (biorąc pod uwagę określone warunki zewnętrzne i sposób korzystania). Miesięczne koszty użytkowania urządzenia, w których kwestie energooszczędności nie były traktowane priorytetowo mogą wynieść 300-500 zł (przy tych samych warunkach zewnętrznych i warunkach korzystania). Niby żadna różnica, ale po 10 latach korzystania z urządzenia (średni okres użytkowania jednego modelu) za tę różnicę można kupić nowiutkie urządzenie! Niektóre tanie wanny spa potrafią natomiast pożreć prądu za 1000 zł miesięcznie – dlatego podczas wyboru konkretnej marki i modelu warto zainteresować się tym, jak dany minibasen jest wykonany, jakich użyto materiałów i spytać jakie są przewidywane koszty miesięcznego utrzymania urządzenia.

Energooszczędność obejmuje jacuzzi zarówno w stanie spoczynku (kiedy z niego nie korzystamy, ale „procesy życiowe” wanny – utrzymywanie temperatury i filtrowanie wody odbywają się), jak i w czasie aktywnego użytkowania, czyli w czasie kąpieli. Istotna jest również kwestia intensywności korzystanie ze spa (ile razy w tygodniu i jak długi trwają seanse w spa) czy pór roku, kiedy korzystamy z minibasenu (w zimie ze względu na różnice temperatur wody i otoczenia utrata ciepła wody jest większa stąd konieczność jej większego dogrzewania i większe zużycie energii).

Wiecie już Państwo, że minibasen to dość skomplikowane urządzenie. Cała mechanika (pompy, orurowanie, obiegi wody i powietrza) znajduje się pod niecką, za obudową. Aby ograniczyć koszty zmienne orurowanie i obieg masażu są tak skonstruowane, aby nie powodować strat energii i móc zastosować np. mniejszą moc pomp masażu przy jednoczesnym zachowaniu tej samej siły strumienia.

Koszty stałe użytkowania to zużycie energii dla utrzymania wody w minibasenie spa w stałej gotowości do kąpieli. Przy każdej specyfikacji oferowanych przez nas urządzeń Sundance Spas znajdziecie Państwo dane na temat zużycia energii (szacunkowe miesięcznie koszty bazują na standardowym protokole porównawczo-testowym CEC dla urządzeń spa trybu standby. Test został przeprowadzony w warunkach kontrolowanych dla temperatury otoczenia 15,6 °C i temperatury wody 38,3 °C. Dane mogą się zmieniać w zależności od warunków miejscowych.

Co wpływa na wyjątkową energooszczędność minibasenów Sundnace Spas?

Tytanowa spirala grzejna

Modele serii 880 posiadają tytanową spiralę grzejną, która podgrzewa bezpośrednio przepływającą przez nią wodę, co znacznie podnosi sprawność energetyczną podzespołu i oczywiście, a tym samym redukuje zużycie prądu. Tytan nie ulega korozji i praktycznie żadnemu zużyciu.

Pompy

Wydajne, bezstratne orurowanie, dysze wysokiej jakości oraz optymalna kontrolna procesu obiegu wody są ważniejsze niż moc pomp. Tę sama lub większą siłę strumienia można osiągnąć mniejszą ilością „koni mechanicznych” w dobrze zaprojektowanym spa, w stosunku do przeciętnego spa z większymi pompami, które po prostu będą zużywać większą ilość energii. Większe pompy, nie oznaczają, że mamy lepszą jakość masażu! Tendencja jest wręcz odwrotna – im większa moc tym zwykle gorzej zaprojektowane spa i masaż. Większe i mocniejsze pompy oznaczają za to z pewnością wyższe miesięczne koszty utrzymania minibasenu.

Panel kontrolny i-Touch

Tłumacząc z angielskiego slogan reklamowy opon Pirelli: moc jest niczym bez kontroli, co z tego, że mamy wydajne systemy w spa, jeśli nie moglibyśmy nimi w odpowiedni sposób sterować. Programowany dla osiągnięcia optymalnej wydajności energetycznej panel i-Touch pozwala precyzyjnie ustawiać temperaturę (z dokładnością do pół stopnia), cykle filtracji wody czy zintegrowane podświetlenie niecki oraz wodospadów. Ponadto mikroprocesor czuwa nad pracą całego systemu spa. Opcja blokowania nastawów zabezpiecza wannę spa przed np. przypadkową zmianą temperatury przez dzieci czy osoby niepowołane. W serii 880 osobiste nastawy są zachowywane także w przypadku odcięcia zasilania.

Pokrywa termiczna

Wodoodporna pokrywa winylowa, której wypełnienie wykonana jest ze specjalnej pianki o wysokiej gęstości, ogranicza straty ciepła spowodowane parowaniem. Stabilne mocowanie pokrywy uniemożliwia jej przesuwanie się, co powoduj, że ciepło pozostaje w minibasenie, a zewnętrzne warunki pogodowe nie wpływają ani na temperaturę, ani na jakość wody.

Niecka Rigid Bond™

RigiBond to materiał o trójwarstwowej konstrukcji, nadający niecce niezwykłą sztywność i wytrzymałość, a w efekcie samonośność. Tylko Sundance Spas wykorzystuje do tworzenia niecki winyloester, żywicę poliestrową i własne rozwiązanie laminowania. To rozwiązanie oprócz niezwykłej trwałości daje jeszcze jedną rzecz – pozwala użyć miękkiej, wysoce termoizolacyjnej pianki do izolacji niecki. Tu pianka pełni tylko funkcje izolacyjne, a nie jak w przypadku wielu innych wanien spa niecka wykonana jest z tworzywa typu ABS i usztywniane twardą pianką konstrukcyjną o gorszych parametrach termoizolacyjności. Ponadto pełna izolacja z dwóch rodzajów pianek wypełnia przestrzeń między obudową a niecką. Rigid Bond wraz z piankową izolacją ogranicza straty ciepła, a tym samym obniża koszty użytkowania spa.

Całkowite wypełnienie przestrzeni

Wypełnienie wszystkich przestrzeni wewnątrz spa ma kluczowe znaczenie dla ograniczenia strat energii. Ponieważ wypełnienie jest w środku i go nie widać, u niektórych producentów minibasenów pojawia się pokusa, aby nie podrażać nadmiernie wanien spa – po co przepłacać za coś czego nie widać. Ten typ „oszczędnościowego” myślenia na szczęście jest nam całkowicie obcy. W Sundance Spas ten koszt dokładnego wypełnienia wnętrza w naszych wannach zostaje szybko zrekompensowany niskimi kosztami użytkowania domowego spa. Stosujemy pianki o kilu typach gęstości. Sztywniejsza, bardziej gęsta pianka otacza komorę osprzętu i nieckę, pianka o niższej gęstości wypełnia wszystkie inne zakamarki spa.

Izolacja obudowy EcoWrap® dla serii 880 i 780

Opcja, montowana fabrycznie na życzenie zamawiającego, jest szczególnie przydatna w krajach takich jak Polska o dość chłodnym klimacie. Specjalne wielowarstwowe arkusze łączą folię oraz tkaniny izolacyjne i pozwalają ograniczyć zużycie energii nawet do 25%, zabezpieczając także przed wilgocią oraz redukując głośność urządzenia.

Oświetlenie LED

Cały świat przerzuca się na oświetlenie LED tam, gdzie można je zastosować. Nic w tym dziwnego, skoro wprowadzone do wanien spa marki Sundance Spas oświetlenie zużywa ok 7,5% energii zużywanej przez typowe żarówki.