Zobacz na poniższym filmie, jak korzystać z naszej bazy wiedzy o jacuzzi:

Kategorie pytań i odpowiedzi

Podłoże pod jacuzzi ogrodowe
Przyłącze elektryczne do jacuzzi całorocznego
Woda w jacuzzi
Wanny jacuzzi – aranżacje
Zadaszenie nad jacuzzi
Koszty utrzymania wanny spa
Korzyści z posiadania jacuzzi
Nowe czy używane? Gwarancja na jacuzzi
Zdrowie
Cena jacuzzi – co na nią wpływa
Jacuzzi zimą
Użytkowanie jacuzzi
Zużycie energii w wannie spa

Podłoże pod jacuzzi ogrodowe

Jakie podłoże pod jacuzzi?

Podłoże pod jacuzzi powinno być równe, wypoziomowane i odpowiedniej nośności. Musi przeciętnie udźwignąć co najmniej 500 kg na m kw. Musimy pamiętać, że jacuzzi z wodą dość często waży nawet 2 tony. Jeśli byśmy położyli je na żwirze, to zaraz gdzieś zaczęłoby się zapadać. To, że linia wody brzydko się załamie, będzie na jednej stronie wyższa a na drugiej niższa to nie tylko estetyka. To także wpłynie na pracę dysz, bo niektóre będą zanurzone za bardzo, a inne za mało. A na koniec najważniejsze, może to wpłynąć nawet na gwarancje, jeśli ten ciężar jacuzzi z wodą, a czasami z ludźmi, nie będzie rozkładał się równomiernie.

Na czym postawić jacuzzi w ogrodzie?

Mamy wiele różnych opcji, które dobrze się sprawdzą jako podłoże pod jacuzzi: wylewka betonowa, płyty kamienne, np. granitowe, kostka brukowa też da radę, na tarasie to będzie deska kompozytowa, ale może też być płytka ceramiczna. Wszystko się sprowadza do odpowiedniej nośności – musi wytrzymać nacisk 500 kg na m. kw. i być równe. Najlepiej też unikać drewna – różnice temperatur zimą i latem, ciągły dostęp wody, czyli moknięcie i schnięcie na przemian sprawią, że drewno bardzo szybko się zniszczy. Nie tylko nie będzie to spełniało technicznych wymagań, ale też będzie brzydko wyglądać.

Co położyć pod jacuzzi ogrodowe?

Jeśli mamy odpowiednio przygotowane podłoże, to tak naprawdę nic nie musimy już pod jacuzzi ogrodowe kłaść. Dobre, markowe wanny spa są od dołu zabezpieczone syntetyczną powłoką, czy osłoną – kwestia nazwy, która chroni przed: wilgocią, dostępem wody, ale także zwierzętami, czyli jakimiś żuczkami, mrówkami, mniejszymi gryzoniami jak myszy. Nie ma więc możliwości, że nasze jacuzzi stanie się domem dla jakichś zwierzątek, albo z czasem coś w środku zacznie gnić ze względu na dostęp wody.

Przyłącze elektryczne do jacuzzi całorocznego

Jaki prąd do jacuzzi, 230V czy siła (3 fazy)?

Większość modeli należy podłączyć pod tak zwaną siłę, czyli instalację 3-fazową. Wanna spa, która ma mocne pompy, silną grzałkę może w jednym momencie, np. w trakcie zimowej kąpieli, wziąć dość dużo prądu naraz. Nie warto ryzykować, że zimą chcąc mocnego masażu, wannie brakuje mocy na dogrzewanie wody i po kilkunastu minutach jej temperatura spada. Są modele mniejsze, które pójdą na 230, wystarczy je podłączyć do gniazdka, ale to nie są klasyczne ogrodowe jacuzzi.

Jaki kabel do jacuzzi?

 

Musi to być gruby kabel siłowy, w 90% to przewód 5-żyłowy, o grubości 4 milimetrów, czyli skrótowo mówiąc kabel 5×4 mm. Jeśli planujemy zakup najmniejszych modeli to czasami wystarczy kabel 5×2.5 mm. Natomiast największe modele 8-osobowe bądź 6-7-osobowe, lecz wyposażone w wymagające dużo prądu podzespoły, mogą wymagać przewodu grubszego, 5×6 mm. Jeśli też odległość od skrzynki siłowej do jacuzzi jest większa niż 30 metrów, też warto to skonsultować i czasami dać grubszy przewód.

Jakie zabezpieczenia do jacuzzi (różnicówka i zabezpieczenie)?

W większości przypadków powinniśmy przygotować zabezpieczenie 25A typu C, w niektórych rzadkich przypadkach większe, np. 32A typu C, ale to już warto indywidualnie omawiać pod kątem konkretnego modelu. W 90% zabezpieczenie 25A typu C będzie w zupełności wystarczające. Do tego wyłącznik różnicowy 30mA. Jeśli nie spełnimy tych wymagań, to w trosce o bezpieczeństwo naszych klientów, nie podłączymy na montażu jacuzzi.

Woda w jacuzzi

Czy woda w jacuzzi jest wymieniana?

Pytanie pozornie banalne jednak sporo klientów mimo wszystko myli domowe wanny z hydromasażem z wannami spa, potocznie zwanymi jacuzzi. Domowa wanna z hydromasażem to wanna, z której po każdej kąpieli spuszczamy wodę. Kąpiemy się w niej by umyć ciało, stosujemy więc mydło i inne kosmetyki. W jacuzzi nie możemy się wykąpać – wchodzimy do niego czyści, nigdy nie dodajemy mydła czy innych pieniących się płynów, ale w zamian za to nie musimy wymieniać każdorazowo wody, bo wanna sama ją dezynfekuje.

Ile wody wchodzi do jacuzzi?

W zależności od modelu, poczynając od 800 litrów w najmniejszych wannach, przez 1500 w dużych wannach, aż po niemal 2000 w największych modelach. Średnio jednak w większości modeli to 1200-1500 litrów wody. Niezależnie od modelu nalewamy tyle wody, by przykryć najwyżej położone dysze. Jeśli woda z dyszy niejako rzyga, to znaczy, że należy dodać trochę wody. I zawsze napełniając jacuzzi, przykrywamy dysze i koniec. Wtedy zostawiamy sobie margines na podniesienie stanu wody, jeśli kąpać się będzie więcej osób.

Jaka woda do jacuzzi jest najlepsza?

W zupełności wystarczy zwykła woda z kranu. Oczywiście najlepiej by było gdyby była nieco miększa, ale jeśli nie mamy w domu stacji zmiękczającej, jak niektórzy klienci, to nie powinniśmy się w tym w ogóle przejmować. Możemy pociągnąć nawet wodę z własnego źródła na posesji, np. ze studni. Jeśli zdarzy się, że woda będzie miała brzydki kolor, ze względu na obecność minerałów, z tym też wanna sobie poradzi sama, ewentualnie użyjemy odpowiedniej chemii neutralizującej w trakcie montażu.

Jak napełniać jacuzzi ogrodowe wodą?

Najprostszą metodą, którą zawsze rekomendujemy, którą też wybiera większość klientów to napełnianie wanny spa wodą z węża ogrodowego. Jeśli mamy wyjście kranu w ogrodzie to po prostu podłączamy wąż, wrzucamy go do komory filtracyjnej, otwieramy i czekamy aż wanna się napełni. Napełniając pamiętamy, by woda koniecznie dostawała się przez komorę filtracyjną, dzięki czemu unikniemy zapowietrzenia dysz i pomp już na samym początku.

Czy wystarczy zimna woda do jacuzzi?

W zupełności wystarczy, o ile nie życzymy sobie podłączenia tzw. na sztywno. Wtedy zamiast napełniać wodę z węża ogrodowego podłączamy się do sieci przydomowej i możemy bezpośrednio z sieci pociągnąć samą zimną wodę, lub od razu podgrzaną. Taką instalacje na sztywno, by nie mieć konieczności używania węży, często wybierają klienci planujący jakuzzi na balkonie, dachu albo w obiekcie typu hotel, czy pensjonat.

Gdzie wylać wodę? / Czy wodą z jacuzzi można podlewać kwiaty?

Najważniejszym faktem jest to, że woda z jacuzzi jest biodegradowlna. Z tego powodu można po prostu spuścić ją gdziekolwiek, nawet do zbiornika na deszczówkę. Jeśli chlor zdąży się utlenić to polecam użyć jej do podlewania roślinności w ogrodzie – tak też właśnie robimy w Total Spa przy okazji zmiany wody. Podlewamy po prostu nasz trawnik i inne rośliny. Warto sprawdzić sobie przez spuszczeniem wody jej pH, ponieważ są rośliny lubiące niskie pH, są takie które lubią wysokie, i to właściwe jedyna kwestia której można się bliżej przyjrzeć.

Wanny jacuzzi – aranżacje

Ile miejsca potrzebuje jacuzzi ogrodowe?

To oczywiście zależy od rozmiarów samej wanny, ale do każdego modelu warto doliczyć po 50 cm z każdej strony minimum, optymalnie 80 cm, a najlepiej nawet metr. Jeśli więc chcemy kupić jacuzzi o wymiarach 2×2 metry, to powinniśmy przygotować przestrzeń i podłoże o wielkości 3×3 metry. To pozwoli nam wygodnie korzystać z jacuzzi, ułatwi funkcjonalność, zwiększy się ergonomia użytkowania schodów czy podnośnika pokrywy.

Czy można mieć jacuzzi na tarasie, balkonie albo na dachu budynku?

Można, jeśli spełnimy kilka wymagań. Przede wszystkim to nośność podłoża, w tym wypadku balkonu, tarasu, dachu czy stropu. Standardowo musi ona mieć co najmniej 500 kg. na m. kw., a w tym wypadku warto dodatkowo spojrzeć w dokumentację techniczną budynku, bądź skonsultować się z konstruktorem, by mieć pewność, że posadowienie wanny będzie bezpieczne. W kwestii wody można zastanowić się nad sztywnym podłączeniem wody, by napełnianie wodą jacuzzi było łatwiejsze.

Gdzie postawić jacuzzi w ogrodzie?

Warto znaleźć miejsce, które ma kilka zalet. Najlepiej kiedy jest zasłonięte od widoku sąsiadów, co zapewni nam komfort i intymność w trakcie kąpieli. Po drugie dobrze, jeśli miejsce to jest choć częściowo osłonięte od wiatru. Zwłaszcza zimą zwiększy to komfort kąpieli. Koniecznie musi to być miejsce w ładnym widokiem, np. na ogród, otaczającą nas zieleń, co sprawi, że łatwiej będziemy się relaksować w otoczeniu natury. Nie chcemy mieć miejsca, w którym leżąc na leżance patrzymy się na ścianę garażu, a za plecami mamy piękny i zielony ogród.

Jak zaaranżować jacuzzi?

Można oczywiście skorzystać z pomocy profesjonalnych projektantów ogrodów, którzy potrafią stworzyć przepiękne strefy zieleni, roślinności, gdzie jacuzzi będzie perłą w koronie pod względem estetyki. Na każdym etapie warto jednak konsultować się z nami, gdyż projektancie nie zawsze są świadomi tego, jak projektować pod funkcjonalność użytkowania, a nie jedynie estetykę. Większość klientów tworzy swoje strefy relaksu we własnym zakresie, osiągając czasami przepiękne rezultaty.

Zadaszenie nad jacuzzi

Czy jacuzzi może stać na dworze?

 

Może, a nawet powinno! Przynajmniej my zawsze namawiamy klientów do użytkowania wanien spa na zewnątrz. Jacuzzi ogrodowe jest zaprojektowane właśnie po to i w taki sposób, by móc przez cały rok się cieszyć możliwością relaksujących, terapeutycznych kąpieli w ogrodzie. Korzystane z jacuzzi w ogrodzie daje więcej korzyści zdrowotnych, niż wewnątrz budynku. Zwiększamy odporność, hartujemy się, a także łapiemy trochę kontaktu z naturą, co redukuje stres. Poza tym technicznie dużo łatwiej jest zaplanować jacuzzi na zewnątrz niż wewnątrz jakiegoś pomieszczenia.

Czym zadaszyć jacuzzi? Jak zadaszyć jacuzzi? Jakie zadaszenie nad jacuzzi?

 

Mamy kilka opcji, od tanich i budżetowych jak rozciągane żagle, czy bardziej kompleksowe jak rolety rzymskie, po najbardziej luksusowe rozwiązania jak kompleksowe zadaszenia czy pergole. Dla funkcjonalności jacuzzi zadaszenie nie jest tak naprawdę niezbędne, choć na pewno ułatwia to użytkowanie. Jakie zadaszenie nad jacuzzi jest najlepsze? To już kwestia indywidualna związana z estetyką i budżetem. Jeśli nie ogranicza nas budżet to w naszym przekonaniu najlepszą (najbardziej funkcjonalną i estetyczną) opcją jest pergola bioklimatyczna.

Czy jacuzzi może stać na deszczu?

 

Może, podobnie jak ludzie nie jest z cukru i się nie roztopi. Każde jacuzzi ma swoją pokrywę termiczną, którą zamykamy po skończonej kąpieli. Dlatego jeśli będzie padał deszcz, to deszczówka i tak nie wpadnie do niecki z gorącą wodą. Czy jeśli rozpada się w trakcie kąpieli to deszczówka nam zaszkodzi? Przy jednorazowych sytuacjach na pewno nie. Warto na koniec jednak zauważyć, że osłonięta od deszczu pokrywa termiczna na pewno dłużej nam posłuży, przecież latem, kiedy na zmianę pada deszcz a potem mocno świeci słońce, te różnice temperatur przyspieszą proces starzenia się pokrywy.

Jak osłonić jacuzzi ogrodowe od wiatru?

 

Najlepiej co najmniej od jednej strony, tej od której najmocniej wieje wiatr. Właściciele domów zazwyczaj wiedzą, z którego kierunku można się spodziewać najmocniejszych podmuchów. Osłonięcie nawet z 1 strony może spowodować, że zwłaszcza zimą, ta parująca woda, która tworzy bańkę ochronną przed zimnem, nie będzie zdmuchiwana tak szybko.

Koszty utrzymania wanny spa

Ile prądu zużywa jacuzzi ogrodowe?

W maksymalnym momencie poboru prądu, kiedy działa w wannie wszystko: pompy, grzałka, oświetlenie, filtracja to może być pobór 5-6 kW w zależności od modelu (wielkości i wyposażenia). Średnio w skali roku, biorąc pod uwagę miesiące ciepłe o niskim zapotrzebowaniu na energię, i zimowe, charakteryzujące się wyższym zapotrzebowaniem, to zużycie sięga średnio 200-300 kWh miesięcznie. Zakładając koszt kWh na poziomie około 1zł daje nam to wartość zł niemal zbliżoną do wartości kWh.

Czy jacuzzi ogrodowe pobiera dużo prądu?

 

Tak naprawdę wszystko zależy od dwóch współczynników: źródła prądu i klasy urządzenia. Posiadając fotowoltaikę właściwie nie musimy się prądem przejmować. Jeśli nie posiadamy zielonej (i darmowej) energii, to pamiętajmy, że niższej klasy wanny spa mogą wziąć dwa a nawet trzy razy więcej energii. Tańsze jacuzzi to bowiem mniej jakościowa izolacja, mniej wydajne podzespoły, mniej efektywna grzałka. Brak im też systemów odzyskiwania ciepła z pracujących podzespołów. A po kilku latach różnica w kosztach utrzymania sprawi, że tańsze dżakuzi, okaże się droższe.

Ile kosztuje podgrzewanie wody w jacuzzi?

Największy koszt to podgrzanie zimnej wody z sieci wodociągowej do temperatury jaką chcemy mieć w wannie. Później utrzymywanie już generuje znacznie niższe koszty. Przykładowo więc jeśli napełnimy wodę w miesiącu nr 1 to koszt będzie wysoki, ale w miesiącach 5-6 będzie dużo niższy. Warto więc spojrzeć na uśredniony koszt z 6 miesięcy i rozbić koszt podgrzania wody na okres do następnej wymiany wody (średnio 5-6 miesięcy).

Ile nagrzewa się jacuzzi ogrodowe?

Zakładając pewne uśrednienie, bo wiadomo że więcej wody nagrzewa się dłużej niż mniej, możemy podać wartość około 2°C na godzinę. Zazwyczaj więc jest to kilkanaście godzin. Warto jednak zwrócić uwagę, że jest to jednorazowy proces (i zarazem koszt), bowiem później wanna już jedynie dogrzewa wodę i utrzymuję temperaturę, jaką jej zadamy.

Ile prądu pobiera jacuzzi dmuchane?

 

Nieporównywalnie więcej, ponieważ jacuzzi dmuchane, nawet podłączone do reaktora atomowego nigdy nie będzie w stanie dogrzać wody do akceptowalnego poziomu zimą. Jakiekolwiek porównania z jacuzzi ogrodowym całorocznym są więc pozbawione sensu.

Ile kosztuje chemia do jakuzzi?

 

Jeśli dbamy o to by wymiany wody następowały tylko wtedy, kiedy jest to konieczne to nie używamy dużo chemii (chlor + środki do regulacji pH wody). Ich koszty to 200-300 zł w skali roku, więc miesięcznie to raczej nieistotny koszt 15-25 zł.

Jakie są roczne koszty utrzymania jacuzzi? / Ile kosztuje utrzymanie jacuzzi?

 

Poza uwzględnieniem 200-300 zł na chemię, musimy też liczyć około 2500-3000 zł na prąd, a także powinniśmy uwzględnić wymianę lampy na ultrafiolet raz na rok w kwocie 650 zł. Koszt serwisu rocznego gwarancyjnego to 790 zł. Jeśli więc sumarycznie to zbierzemy to otrzymamy kwotę 4200-4800. Miesięcznie to koszt 400 zł. To mniej niż jednorazowy masaż dla dwóch osób. A tutaj korzystamy przez cały rok.

Korzyści z posiadania jacuzzi

Czy warto kupić jacuzzi ogrodowe?

Mówi się, że jedną z najbardziej bezcennych rzeczy jest nasze zdrowie. Posiadając własną wannę spa wydatnie poprawiamy jego stan. Liczba korzyści zdrowotnych czysto fizycznych jest długa, a do tego dochodzą zalety redukcji stresu, napięcia, łagodzenia nerwów etc. Mamy też strefę gdzie spędzamy czas z rodziną, poprawiając więzi. Jeśli przeliczymy ile dobrego jacuzzi wnosi do życia, a jest dostępne 24/7 to trudno tak naprawdę o lepiej wydane pieniądze.

Czy warto kupić dmuchane jacuzzi?

Jeśli akceptujemy wady tego rozwiązania, przede wszystkim brak możliwości kąpieli w sezonie od wczesnej jesieni, kiedy jest już zimno, do pierwszych ciepłych dni latem to taki zakup może być testem przed zakupem klasycznego i całorocznego jacuzzi. Jeśli pokochamy spędzanie czasu w jacuzzi, to dmuchańca w łatwy sposób można sprzedać, czy komuś oddać, by zrobić miejsce pod porządną wannę. Kupując chińskie tradycyjne jacuzzi już go raczej nie sprzedamy ani wymienimy, a ich ceny są kilkukrotnie wyższe niż dmuchańców. Pamiętajmy jednak, że jacuzzi dmuchane ma się do klasycznej wanny spa jak rower do motoru, w każdym aspekcie to przepaść w jakości.

Nowe czy używane? Gwarancja na jacuzzi

Czy warto kupić używane jacuzzi?

Wszystko zależy od marki i klasy wanny. Jeśli jest to jedna z czołowych firm to możemy wcześniej zadzwonić do jej przedstawiciela w Polsce by się dowiedzieć jak będzie wyglądała sprawa z serwisem. To jest absolutnie kluczowa kwestia. Jeśli do używanej wanny nie ma już na rynku części to jej kupno jest strzałem w kolano. Niejednokrotnie zdarzało się, że klienci byli wprowadzani w błąd co do wieku wanny, a po pierwszym naszym serwisie okazywało się, że jacuzzi jest tak naprawdę kilka lat starsze i mocno wyeksploatowane. Na pewno atutem jest kwestia ceny, choć nie zawsze jej atrakcyjność rekompensuje wysiłek jaki trzeba wnieść w jej odświeżenie i przywrócenie do pełnej funkcjonalności.

Ile gwarancji powinno mieć dobre jacuzzi?

Tańsze wanny zazwyczaj mają jedynie 2 lata gwarancji, bo ich żywotność to jedynie średnio 7 lat. Natomiast najlepsze wanny spa w Polsce mogą mieć gwarancję nawet 7 letnią, bo ich żywotność jest zaplanowana na 15-25 lat. Jest to ogromna różnica, bo przez nawet 7 lat, każdą usterkę, czy uszkodzą część, naprawia autoryzowany serwis. Oczywiście ma to odbicie w cenie końcowej: tanie jacuzzi to słaba jakość podzespołów = krótka gwarancja.

Jakie są warunki gwarancji?

 

By utrzymać gwarancję należy dokonywać autoryzowanych serwisów gwarancyjnych raz do roku. Wtedy gwarancja może sięgnąć aż 7 lat. Koszt takiego przeglądu to 790 zł brutto z wliczonym dojazdem. Nie można natomiast we własnym zakresie dokonywać żadnych zmian w jacuzzi, dokręcać samemu elementów, wymieniać części etc. Dokładne warunki są oczywiście dołączane z folderami informacyjnymi po zakupie.

Zdrowie

Czy jacuzzi jest zdrowe?

 

Lista korzyści jest ogromna. Poczynając od poprawy krążenia krwi przez szybszy metabolizm, po ogólne rozluźnienie mięśni i odprężenie stawów. Hydroterapeutyczny masaż przynosi uczucie odprężenia i lekkości. Gorące kąpiele wieczorem przynoszą też lepszy sen, zaś poranne są energetycznym zastrzykiem na cały dzień. Przepływ limfy powoduje zwiększenie odporności. Gorące kąpiele w termach czy naturalnych źródłach są znane od tysiącleci z korzyści zdrowotnych, nie tylko zresztą ludziom, bo także zwierzęta używają naturalne jacuzzi.

Czy jacuzzi pomaga w odchudzaniu?

Pomaga, choć powiedzielibyśmy raczej, że wspomaga. Co to znaczy? Krótko mówiąc samo kąpanie się w jacuzzi nie spowoduje że stracimy kilogramy, ale gorące kąpiele przyspieszą metabolizm a więc procesy trawienne i spalanie tłuszczu. Otworzą też pory skóry co pomoże pozbyć się toksyn z organizmu. Ale równie istotnym wkładem wanny spa w odchudzanie jest redukcja stresu, a to on jest głównie odpowiedzialny za objadanie się, podjadanie i negatywny wpływ na procesy trawienne, a wręcz zaburzenia trawienia.

Na co jest dobre jacuzzi?

Parafrazując reklamę o rybie dobrej na wszystko możemy odpowiedzieć podobnie – jacuzzi jest dobre na wszystko. Na ciało (dzięki prozdrowotnym korzyściom), ale i na psychikę (przez redukcję stresu). Zresztą w zdrowym ciele zdrowy duch jak mawiali Rzymianie, którzy notabene uwielbiali spędzać czas w termach. Dodatkowo wspólne spędzanie czasu w wannie spa może być świetnym sposobem zacieśnianie więzi z rodziną.

Na co pomaga kąpiel w jacuzzi?

 

Poza generalnym wpływem na kondycję naszego ciała, warto szczególną uwagę poświęcić stawom, mięśniom i kręgosłupowi. Jak wiadomo dzięki wyporności w wodzie ważymy mniej. To prawdziwa ulga dla przeciążonych stawów. W wannie można poczuć się lekko – i to dosłownie. Dzięki temu jacuzzi pomaga w rehabilitacji wszelkiego rodzaju kontuzji. Zaś dla tych, którzy mają problemy z kręgosłupem na co dzień, bo np. dużo pracują na stojąco to często po prostu możliwość złagodzenia bólu i cierpienia.

Kiedy nie korzystać z jacuzzi?

 

Nie jesteśmy lekarzami i nie chcemy powtarzać często nieprawdziwych faktów z Internetu dlatego, jeśli jesteś w ciąży, masz problemy z układem sercowo-naczyniowym, chorujesz na cukrzycę, czy masz poważne problemy ze skórą najbezpieczniej będzie jeśli się skontaktujesz ze swoim lekarzem i to z nim omówisz to jak często i jak długo możesz korzystać z jacuzzi.

Cena jacuzzi – co na nią wpływa

Ile kosztuje dobre jacuzzi?

 

Wszystko zależy od tego, co uważamy za dobre jacuzzi. Z pewnością dla kogoś kto nigdy go nie miał, nawet porządne dmuchane jacuzzi za 4-5 tysięcy może być dobre. My uważamy, że dobre jacuzzi, to takie które będzie służyć przez co najmniej 10 lat, a nawet dłużej. Posiadając żywotne podzespoły i porządny hydromasaż (czyli najważniejszą rzecz dla jacuzzi!) taka wanna zazwyczaj musi kosztować co najmniej 40-50 tysięcy złotych brutto.

Ile kosztuje prawdziwe jacuzzi?

 

To zależy, czy pytamy o markę, czyli Jacuzzi, ogromną korporację posiadającą wiele marek w swojej ofercie, czy naszym wyznacznikiem jest jakość wanny, która kwalifikuje ją jako prawdziwą. Jeśli chodzi o wanny spa Jacuzzi, to nie są one tańsze niż 40-50 tysięcy złotych. Prawdziwe jacuzzi jako wanna z realnym hydromasażem to tak naprawdę ten sam koszt, gdyż jakość wykonania i lepszy sprzęt zawsze odzwierciedlają cenę.

Ile kosztuje jacuzzi na ogród?

 

Koszt samego jacuzzi nie zwiększa się w zależności od lokalizacji. Wszystkie jacuzzi wyższej klasy są całoroczne i jednocześnie zewnętrze, czyli przystosowane do pracy przez cały rok. W ogrodzie do kosztu całej inwestycji należy doliczyć jedynie przygotowanie podłoża i doprowadzenie elektryki. Można rozważyć zadaszenie, ale nie jest ono niezbędne. Nie musimy robić doprowadzenia wody, czy odprowadzenia. Zalewamy wannę z węża ogrodowego i spuszczamy również z węża.

Ile kosztuje zrobienie jacuzzi w domu?

 

Na pewno drożej niż na zewnątrz domu. Trzeba bowiem przystosować pomieszczenie do wysokiej wilgotności, zaplanować odpowiednią wentylację. Jeśli tego nie dopilnujemy to mogą pojawić się problemy z grzybem. Nie unikniemy też przygotowania podłoża tak samo nośnego jak na ogród. Dodatkowo musimy jednak przygotować podłączenie stałe wody i odpływ. Dlatego porównując te dwa rozwiązania – zazwyczaj dużo taniej wychodzi postawienie jacuzzi w ogrodzie.

Ile kosztuje jacuzzi na taras? Ile kosztuje jacuzzi na balkon?

 

Jest to rozwiązanie pośrednie między jacuzzi w ogrodzie a w domu. Nie musimy robić wentylacji jak w jacuzzi wewnętrznym za to, musimy być pewnie, że podłoże jest na 100% wystarczające i bez spadków. Jeśli mamy taras ze spadkami, a tak zazwyczaj jest, to należałoby przygotować jakąś platformę wyrównującą. To jedyny koszt extra w stosunku do jacuzzi ogrodowego. Chyba, że umiejscowienie tarasu / balkonu jest skomplikowane i należałoby doliczyć koszt dźwigu czy podnośnika.

Czy na jacuzzi trzeba mieć pozwolenie?

 

O ile nie jest to jacuzzi umiejscowione w zabytkowym obiekcie czy ogrodzie, to oczywiście nie trzeba na niego żadnego pozwolenia. Jeśli jest to obiekt pod specjalną ochroną państwa to polecamy wcześniej tę kwestię omówić z odpowiednim urzędem, w tym wypadku Urzędem Ochrony Zabytków, który trzyma pieczę nad ogrodami czy parkami w strefach ochrony konserwatorskiej.

Jacuzzi zimą

Co zrobić z jacuzzi zimą?

 

Najlepiej po prostu z niego korzystać! W końcu to jacuzzi całoroczne, przystosowane przez producenta do pracy w każdej porze roku. Wanna sama będzie trzymać temperaturę przez nas zadaną, np. 36 stopni, a dzięki dobrej izolacji nie będzie to wymagało wielkiego zużycia prądu. Nie ma sensu przy tak niskich kosztach rocznych odmawiać sobie relaksu w jacuzzi ze względu na wyższe zużycie prądu, zwłaszcza, że zimą korzyści zdrowotne z kąpieli są największe.

Czy jacuzzi chowa się na zimę?

 

Jeśli jest to porządne jacuzzi całoroczne to nie chowa się go nigdzie a w użytkowaniu tak naprawdę nie zmienia się nic, poza tym, że być może lekko skracamy kąpiele. Wanna sama zatroszczy się o podgrzanie wody. Natomiast nawet jeśli wystąpiłaby awaria grzałki przy ujemnej temperaturze to same systemy odzyskiwania ciepła np. z pracy pomp spowodują, że woda nie zamarznie. Nie ma się więc czym przejmować, trzeba się po prostu kąpać.

Czy można w zimie korzystać z jacuzzi?

Można a nawet trzeba. Kąpiele zimowe nie tylko dają najwięcej frajdy, ale też mają najlepszy wpływ na zdrowie. Dzięki nim hartujemy organizm i zwiększamy odporność, a przy tym w ogóle nie czujemy tak dużego dyskomfortu jak w przypadku morsowania. Tutaj przecież siedzimy zanurzeni w gorącej wodzie i możemy podziwiać padający śnieg nad głową, a po kąpieli ciało jest tak rozgrzane, że chłód nie powoduje uczucia zimna.

Jak przygotować się do zimowych kąpieli?

Jedyny moment, kiedy możemy odczuwać uczucie zimna to ten przed wejściem do wody. Warto więc zaplanować umiejscowienie wanny spa w pobliżu domu, nie dalej niż 30 metrów. Dobrze wyposażyć się w ciepły szlafrok by móc w nim dojść do jacuzzi. Po kąpieli ciało jest mocno rozgrzane, ale nie zaszkodzi z powrotem założyć szlafroka. Warto także wyposażyć się w czapkę i nie moczyć głowy oraz włosów w trakcie kąpieli.

Użytkowanie jacuzzi

Co ile się zmienia wodę w jacuzzi?

 

Najkrócej mówiąc średnio raz na pół roku, najlepiej co 5-6 miesięcy. Oczywiście są sytuacje, kiedy wymiany są konieczne częściej, np. kiedy nie zadbamy w odpowiedni sposób o wodę. Raczej nie wydłużymy tego okresu, ponieważ zazwyczaj po poł roku woda już osiąga wysoki stopień nasycenia związkami i jak herbata w filiżance – po którejś łyżeczce cukru więcej już go nie da się rozpuścić.

Co zrobić żeby woda w jacuzzi była czysta?

 

Przede wszystkim zapobiegać zabrudzeniu: do jacuzzi wchodzimy po prysznicu, będąc pewnym, że dobrze spłukaliśmy z siebie wszystkie kosmetyki spieniające, czyli mydło, żele pod prysznic etc. Drugim aspektem jest pielęgnacja wody przy pomocy chemii do wanien spa. Regularnie sprawdzamy poziom pH i środka dezynfekującego. Jeśli pilnujemy się tych w istocie prostych wytycznych to spokojnie ograniczymy konieczność wymian wody do dwóch w roku.

Co dodawać do wody w jacuzzi?

 

Zazwyczaj wystarczy dodawać dwa środki, jeden do regulacji pH a drugi dezynfekujący. Chlor sprawdza się najlepiej, ale działa w określonych przedziałach pH, między 7.0-7.4. Dlatego zawsze najpierw stabilizujemy poziom pH a następnie stosujemy środek dezynfekcji, czyli najczęściej chlor, czasami środki dezynfekcji tlenowej czy brom. Poza tym możemy dodawać środki do pielęgnacji wanny spa, obniżające twardość wody, czyszczące orurowanie, czy zmniejszające pienienie się wody.

Jakie pH powinna mieć woda w jacuzzi?

 

Idealne pH mieści się między 7.0 a 7.4. Środki dezynfekcji, między innymi chlor, są wtedy najbardziej efektywne. Mając pH wyższe bądź niższe będziemy musieli wsypać tego chloru więcej, więc zwiększy się szansa podrażnienia chlorem skóry, czuć będziemy też mocniej charakterystyczny zapach chloru. Dla bezpieczeństwa ciała ten zakres pH jest tak naprawdę szerszy, ale tutaj priorytetem jest właśnie osiągnięcie maksymalnej skuteczności chloru.

Zużycie energii w wannie spa

01. Jak zasilić minibasen jacuzzi? Czy prąd jednofazowy (230V) wystarczy?
02. Jakie podłączenia wodno-kanalizacyjne zastosować?
03. Jak przygotować podłoże pod minibasen?
04. Czy zajmujemy się minibasenami kompleksowo?
05. Jak przebiega dostawa minibasenu?
06. Czy razem z urządzeniem w komplecie jest pokrywa i obudowa?
07. Jak zagłębić urządzenie?
08. Czy utrzymanie wanny spa jest trudne?
09. Co wziąć pod uwagę przed zakupem wanny spa?
10. Ile trzeba wydać na dobrej jakości wannę spa?
11. Jak wyglądają kwestie gwarancyjne?
12. Gdzie instalować wannę spa – na zewnątrz, czy w środku?
13. Jak mogę zapewnić sobie i swojej rodzinie bezpieczne korzystanie z wanny spa?
14. Do czego służy pompa cyrkulacyjna?

01. Podłoże pod jacuzzi ogrodowe

02. Przyłącze elektryczne do jacuzzi całorocznego

03. Woda w jacuzzi na taras

04. Wanny jacuzzi – aranżacje

05. Zadaszenie nad jacuzzi

06. Koszty utrzymania wanny spa

07. Korzyści z posiadania jacuzzi

08. Nowe czy używane, gwarancja na jacuzzi podgrzewane

09. Zdrowie

10. Cena jacuzzi – co na nią wpływa

11. Jacuzzi zimą

12. Użytkowanie jacuzzi

13. Zużycie energii w wannie spa

01. Jak zasilić minibasen jacuzzi? Czy prąd jednofazowy (230V) wystarczy?

Prąd jednofazowy nie jest wystarczający jeśli chcemy korzystać z pełnej funkcjonalności wanny jacuzzi. Instalacja elektryczna, która zasila wannę spa musi spełniać wymagania przepisów budowlanych oraz norm dotyczących instalacji elektrycznych w obiektach budowlanych (IEC 364), a także oraz danych minibasenu.

Bezpośrednie podłączanie: wanna spa musi być podłączona bezpośrednio do tablicy rozdzielczej. Obwód elektryczny zasilający jacuzzi powinien być wyposażony w odpowiedni wyłącznik nadprądowy oraz różnicowo-prądowy, które powinny być zainstalowane w rozdzielnicy budynku. Niedopuszczalne jest stosowanie podłączenia za pomocą przedłużacza, czy na wtyczkę. Zasilenie minibasenu musi pochodzić z niezależnego obwodu elektrycznego, z którego nie mogą być zasilane inne odbiory. Zalecamy przewód trójfazowy, który powinien być 5-żyłowy i mieć przekrój minimum 4 x mm2. Zaleca się pozostawienie przewodu o długości ok. 3-4 metrów od miejsca wejścia do minibasenu, w celu jego doprowadzenia do wewnętrznej skrzynki sterującej. Rezystancja izolacji przewodów min. 1 M.

Przewód ochronny PE: Sposób połączenia przewodu PE z ziemią zależy od układu sieci. Minimalny przekrój poprzeczny przewodu ochronnego PE wynosi 10 mm. Wyłącznik różnicowo-prądowy: 30 mA. Wyłącznik nadprądowy: typu C, zależny od urządzenia zwykle od 25A. Podłączenie powinien wykonać elektryk z odpowiednimi uprawnieniami.

UWAGA: Tutaj najczęściej są popełniane błędy – KONIECZNIE upewnij się wcześniej, czy te wytyczne pasują do twojego modelu!!! Zadzwoń np. 537 810 930. Na górę

02. Jakie podłączenia wodno-kanalizacyjne zastosować?

Najlepiej nie stosować ich w ogóle. Napełnianie i opróżnianie minibasenu spa najlepiej wykonać z użyciem węża ogrodowego. Robi się to raz na kilka miesięcy, dlatego stałe podłączenia to strata energii oraz zwiększone ryzyko awarii/zamarznięcia w okresie zimowym, czy problemów z dezynfekcją wody. Wannę opróżniamy pompą zanurzeniową, którą za niewielką kwotę kupimy w każdym markecie budowlanym. Dzięki pompie opróżniamy jacuzzi znacznie szybciej niż grawitacyjnie i wodę wyrzucamy tam gdzie chcemy. Na górę

03. Jak przygotować podłoże pod minibasen?

Podłoże powinno być równe i wytrzymałe. Średni nacisk wanny spa to ok. 500 kg/m2. Rodzaj podłoża nie jest aż taki ważny, chociaż warto pamiętać również o komforcie chodzenia po podłożu. Istotne jest również jego wypoziomowanie – jacuzzi ogrodowe musi być równomiernie zalane wodą, aby wszystkie podzespoły mogły poprawnie funkcjonować. Przy braku wypoziomowania podłoża, a co za tym idzie naszego minibasenu, np. odkryty filtr może zasysać „lewe” powietrze lub niezakryta dysza wodna może nam zrobić niespodziewany gejzer na kilka metrów poza nieckę. Na górę

04. Czy zajmujemy się wanna spa całorocznymi kompleksowo?

Jeżeli pod pojęciem kompleksowo rozumiemy: sprzedaż, zaplanowanie, dostawę, rozładunek, uruchomienie, przeszkolenie nowych użytkowników i serwis urządzeń to TAK. Innym tematem są prace około budowlane czy montażowe, takie jak: wykonanie wykopu pod zagłębienie, stabilizację podłoża, czy wykonanie podkładu pod wannę, wykonanie tarasu czy ułożenie nawierzchni z kostki brukowej. Tego typu prac nie wykonujemy, bo specjalizujemy się w swojej dziedzinie i nie znamy się na wszystkim. Słowem; nie udajemy stolarzy, brukarzy i innych specjalistów. Minibaseny jacuzzi to nasza bajka. Na górę

05. Jak przebiega dostawa minibasenu?

Przy zawieraniu umowy informujemy Cię jak będzie przebiegała dostawa – wtedy ustalamy możliwości, opcje, scenariusze. Nasz dział logistyki potwierdza wszytko telefonicznie i mailowo. Najczęściej dostawę realizujemy samochodem o ładowności do 3,5 tony, a następnie rozładunek i przeniesienie jacuzzi w miejsce docelowe. W zależności od wcześniejszych ustaleń albo mobilizujemy lokalną firmę przeprowadzkową, albo robi to Inwestor. Kluczowe jest trzymanie się wcześniejszych wytycznych i zapewnienie drogi przejścia (musimy wiedzieć czy i jakiego sprzętu transportowego możemy użyć, czy też przeniesienie musi nastąpić ręcznie). Po umieszczeniu ogrodowego spa w docelowej lokalizacji następuje podłączenie i rozruch urządzenia oraz przeszkolenie nowych szczęśliwych posiadaczy.

06. Czy razem z urządzeniem w komplecie jest pokrywa i obudowa?

TAK. Oferowane przesz nas minibaseny są gotowe do pracy. Pokrywa jest jednym z kluczowych elementów urządzenia – zabezpiecza przed utratą ciepła i dostawaniem się do wody zabrudzeń z zewnątrz (np. liście, kurz itp.). Tak samo jak obudowa, która chroni podzespoły naszego urządzenia i zapewnia bezpieczną kąpiel użytkownikom. Na górę

07. Jak zagłębić urządzenie?

Jest wiele możliwości. Chętnie dzielimy się bogatym doświadczeniem w tym zakresie. Najważniejsze, aby pamiętać o dostępie serwisowym i możliwości opróżniania niecki. Jeśli zależy Wam na zagłębieniu urządzenia prosimy o kontakt. Na górę

08. Czy utrzymanie wanny spa jest trudne?

 

09. Co wziąć pod uwagę przed zakupem wanny spa?

Zanim kupisz jacuzzi ogrodowe warto wykonać mokry sprawdzian, czyli kąpiel testową. W naszym salonie w Żarwoie mamy wannę zalaną wodą, które są właśnie do tego przeznaczone (mamy też ekspozycję suchą). W trakcie kąpieli zwróć uwagę na zróżnicowanie siedzisk. Siedziska powinny stanowić dobre podparcie, bo będziesz spędzać w wannie około 30-60 minut podczas jednej sesji. Na każdym z siedzisk woda powinna być na poziomie ramion (w przeciwnym razie nie będziesz wyciskać maksimum korzyści z hydroterapii). Kąpiel testowa powinna trwać minimum 30 minut. Po tym czasie będziesz wiedzieć czy układ siedzisk i dysz są dla Ciebie komfortowe. Na górę

10. Ile trzeba wydać na dobrej jakości wannę spa?

Dobrej jakości ogrodowe spa to niemały wydatek. Ceny mogą się znacznie różnić w zależności od serii, zastosowanych materiałów, wielkości i długości udzielanej gwarancji. Mamy nadzieję, że poważnie rozważycie naszą ofertę, aby móc cieszyć się z kąpieli w wannie przez najbliższe 15-20 lat. W celu przygotowania indywidualnej oferty cenowej i doboru urządzenia spośród ponad 20 modeli prosimy o kontakt. Na górę

11. Jak wyglądają kwestie gwarancyjne?

Upewnij się, że kupujesz jacuzzi ogrodowe od autoryzowanego dealera czy importera na terenie danego kraju. W cenie urządzenia z krajowej dystrybucji zmieszczona jest gwarancja, którą sprzedawca będzie realizował. Im dłuższa gwarancja tym lepsza. Im firma jest dłużej na rynku tym większa pewność, że nawet jak się coś zepsuje nie będzie problemu z dostępnością części i realizacją naprawy. Zapytaj o szczegóły dotyczące gwarancji zanim zakupisz wannę. Na górę

12. Gdzie instalować wannę spa – na zewnątrz, czy w środku?

Zdecydowanie na zewnątrz, dlatego, że doznania z kąpieli zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowo-wiosenny są najlepsze. Instalacja na zewnątrz jest łatwiejsza – nie trzeba brać pod uwagę wytrzymałości podłogi w budynku, kwestii wniesienie wanny przez otwór drzwiowy, czy mieć na względzie wentylowania pomieszczenia kąpielowego. Na górę

13. Jak mogę zapewnić sobie i swojej rodzinie bezpieczne korzystanie z wanny spa?

 

Podłączenie wanny do przyłącza elektrycznego i ewentualnych przyłączy wod-kan powinien wykonać przeszkolony technik twojego dystrybutora. Upewnij się, że pokrywa wanny ma system zabezpieczający, który ograniczy dostęp dzieci bez nadzoru dorosłych które modele mają również możliwość blokowania działania urządzenia z poziomu panelu sterowania oraz z użyciem aplikacji w telefonie np. SmartTub.[/list_item] [list_item icon=”tint”]Zachowaj odpowiedni dystans innych urządzeń elektrycznych od wanny spa.[/list_item] [list_item icon=”tint”]Dokładnie zapoznaj się z wytycznymi bezpieczeństwa dotyczącymi kąpieli w wannie spa przez małe dzieci, kobiety w ciąży, osoby z różnymi pewnymi typami schorzeń, czy osoby pod wpływem alkoholu czy środków odurzających. Na górę[/list_item] [/list]

14. Do czego służy pompa cyrkulacyjna?

Najlepsze wanny jacuzzi są wyposażone w pompy cyrkulacyjne, które stale filtrują wodę aby utrzymać jej czystość. Zapewniają również niezbędny przepływ, aby grzałka mogła utrzymać stałą, zadaną temperaturę wody. Wanny bez pompy cyrkulacyjnej muszą polegać na najniższym biegu pompy dużej mocy, która załącza się okresowo aby zapewnić filtrację i przepływ potrzebny do ogrzania wody. Dlatego pompa cyrkulacyjna jest najlepszą metodą zapewniania odpowiedniej czystości wody i utrzymania jej optymalnej temperatury. Na górę

Total Spa Sp. z o.o., ul. Armii Krajowej 1A, 58-130 Żarów

tel. 537 810 930, e-mail: kontakt@totalspa.pl

Nasze Jacuzzi | Jacuzzi ogrodowe całoroczne | Chemia do jacuzzi | Sundance Spas