Jacuzzi w ciąży – czy można bezpiecznie korzystać?

Total SPA - wanny jacuzzi > Blog > zdrowie > Jacuzzi w ciąży – czy można bezpiecznie korzystać?

jacuzzi w ciąży

Jacuzzi w ciąży – co warto wiedzieć?

Pojawia się wiele informacji na temat tego, czy kobieta w ciąży może korzystać z jacuzzi. W tym artykule postaramy się je zweryfikować. Opiszemy też jakie korzyści daje korzystanie z jacuzzi w ciąży.

Jacuzzi a ciąża – zacznijmy od temperatury wody

Niektóre źródła twierdzą, że woda w jacuzzi nie może przekraczać 35 stopni. Inne twierdzą, że nie może przekraczać 37 stopni. Najlepiej jeśli po prostu temperatura wody jest zbliżona do temperatury ciała. W ciąży z pewnością nie można przegrzewać organizmu. To może prowadzić do niepożądanych skutków zdrowotnych.

Dlatego tą górną granicą powinno być 37 stopni, jednak wtedy kąpiel powinna być krótsza. Gdy trzymamy się w okolicach 35 stopni, można z kąpieli korzystać dłużej. Warto jednak w tym przedziale znaleźć swoją temperaturę. Dla niektórych kobiet w trakcie ciąży woda o temperaturze 35 stopni może być zbyt chłodna na dłuższą kąpiel. Mogą marznąć i podniesienie tej temperatury o te dwa stopnie może zrobić dużą różnicę.

Unikajmy jednak cieplejszej wody. Gorące kąpiele nie są wskazane ze względu na możliwe przegrzanie organizmu (wysoka temperatura zwiększa ryzyko). Co ciekawe, te wytycznie nie różnią się specjalnie od ogólnych wytycznych na temat optymalnej temperatury dla kąpieli w jacuzzi. Z tym, że nigdy nie przekraczamy 37 stopni.

Korzystanie z jacuzzi w czasie ciąży – jakość wody

kobieta w ciąży w spa

Tu poruszamy istotną kwestię ze względu na bezpieczeństwo przyszłej mamy i dziecka, czyli bezpieczeństwo kąpieli. Dla kobiet ciężarnych szczególnie ważna powinna być czystość wody. Bo to ma bezpośrednie przełożenie na to, że powstanie ryzyko infekcji.

Woda musi być czysta i maksymalnie wolna od bakterii i zarazków. Ciepła woda sprzyja ich rozwojowi. dlatego tak ważny w wannie jacuzzi jest system filtrowania i dezynfekcji wody. Jeśli nasze jacuzzi ma wydajny i sprawnie działający system, to nic nie grozi przyszłej mamie i maluchowi.

Przed kąpielą trzeba sprawdzić wizualnie stan wody. Jeśli jej przejrzystość budzi wątpliwości, to lepiej poczekać z kąpielą. Można spróbować tę wodę uratować, albo wymienić na świeżą. Napisaliśmy o tym jak często wymieniać wodę w jacuzzi.

Utrzymanie parametrów wody zmniejsza ryzyko

Warto oczywiście zbadać jej odczyn pH i poziom środka dezynfekującego. Utrzymanie tych parametrów na pożądanym poziomie daje nam większą pewność bezpiecznej kąpieli. Jeśli odpowiednio zadbamy o wodę w domowym jacuzzi, to z pewnością będzie bardziej bezpiecznie niż na basenach publicznych.

Nie musimy się również przejmować tzw. wodą ozonowaną. Pamiętajmy, że domowe jacuzzi które ma na wyposażeniu ozonator generuje bardzo małą ilość ozonu. Jest on raczej wspomaganiem dla systemu dezynfekcji, a nie jego podstawą. Jeśli jednak nie daje nam to spokoju, to można na parę minut przed planowaną kąpielą uchylić pokrywę termiczną naszego jacuzzi. Wtedy jakiekolwiek resztki ozonu, który mógł się pod nią nagromadzić ulecą.

Niestety, nie znamy działania olejków zapachowych dodawanych do wody – nie wiemy czy w jakikolwiek sposób mogą wpłynąć na organizm kobiet w ciąży. Wiemy natomiast, że mają delikatny wpływ na jakość wody. Dlatego dla świętego spokoju w trakcie ciąży lepiej z nich zrezygnować. Możliwe, że na ten czas aromatyczna świeca zapachowa w pobliżu domowego jacuzzi będzie lepszym rozwiązaniem dla dodania akcentu aromaterapii.

Przeciwwskazania do hydromasażu w jacuzzi w ciąży

jacuzzi a ciąża

Niestety, nie wszystkie przyszłe mamy mogą korzystać z jacuzzi. Basen w ciąży to inny temat – tu jest osobna lista przeciwskazań zdrowotnych. Natomiast dla jacuzzi należy zrezygnować z sesji w wannie spa gdy, będąc w ciąży kobieta ma jednocześnie cukrzycę. Jeśli cierpi na nadciśnienie. Gdy ma skazy krwotoczne. Należy unikać dżakuzi, gdy kobieta ciężarna ma przodujące łożysko. Jeśli ciąża jest zagrożona czy skomplikowana. Przeciwskazaniem do korzystania z jacuzzi w okresie ciąży są też problemy kardiologiczne (np. nadciśnienie tętnicze).

Jacuzzi trakcie w ciąży – korzyści dla przyszłej mamy

wanna spa w trakcie ciąży

Kobiety różnie znoszą ciążę. W wielu przypadkach towarzyszy jej jakiś rodzaj bólu: ból mięśni – np. bóle pleców, czy ból przeciążonych stawów, bóle kręgosłupa. Samo przebywanie w ciepłej wodzie dzięki wyporności pozwala przestać obciążać mięśnie i stawy.

Odciążenie mięśni i stawów

Nagle stajemy się znacznie lżejsi i nie naciskamy na kręgosłup, kostki, kolana, biodra. Oszczędzamy stawy i chrząstki. A doskonale wiemy, że gdy kobieta ma malucha „na pokładzie” to dźwiga codziennie od kilku to kilkunastu kilogramów. A kąpiel w jacuzzi nie obciąża stawów.

W ciąży aktywność fizyczna jest ograniczona, a niektóre jej formy nawet niewskazane. Pływanie jest sportem nieurazowym, ale jacuzzi pod tym kątem jest jeszcze bardziej bezpieczne. W jacuzzi mamy ten komfort, że jest to pasywna forma wypoczynku i relaksu. Nie ma ryzyka, że przeciążymy mięśnie, czy stawy.

Hydromasaż w ciąży

Kiedy już tak siedzicie sobie w wannie spa, już „lżejsze”, a może nawet odprężone, to wtedy możecie pomóc waszym mięśniom uruchamiając hydromasaż. Wszystkie wanny jacuzzi wyposażone są w podobny sposób. Dysze masujące wbudowane są w nieckę, co powoduje, że masują tylne części ciała. Szyję, ramiona, plecy, pośladki, uda, łydki i stopy. Niektóre modele oferują jeszcze masaż nadgarstków.

Kobieta w ciąży może korzystać ze wszystkich stanowisk, bo żadna z tych dysz nie oddziałuje bezpośrednio na mięśnie brzucha. Chyba, że wanna wyposażona jest w dyszę typu Whirpool, która może dawać boczny strumień wody. Wtedy trzeba na taką dyszę uważać.

Jeśli wcześniej kobiety masowały mięśnie brzucha klękając na siedzisku i eksponując tę część ciała na strumień hydromasażu, to będąc w ciąży nie należy tego robić. Po prostu odpuszczamy sobie stymulowanie tych mięśni. Bardzo intensywny masaż wodny może wywołać przedwczesny poród.

Siła hydromasażu

Porządne wanny mają pokrętła napowietrzania masażu, czyli zwiększania jego siły. Niektóre modele mają również selektory masażu, które pozwalają przerzucać siłę masażu pomiędzy siedziskami. To daje kapitalne możliwości dostosowania siły masażu do naszego stanu zdrowia i sytuacji, w której jesteśmy.

Nawet jeśli przed ciążą lubiłyście mocny hydromasaż, to teraz trzeba z niego zrezygnować. Na rzecz tego łagodniejszego. Masaż wodny powinien raczej dawać rozluźnienie niż mocne rozmasowanie mięśni.

Poprawa krążenia

Ciepła kąpiel pomaga w lepszym przepływie naszych płynów – nie tylko krwi, ale też limfy. Regularna kąpiel w jacuzzi może pomóc na typowe dolegliwości ciążowe jakim są obrzęki kończyn. Jak również odczucie chłodu w dłoniach czy stopach.

Podsumowanie

Kobiety w ciąży mogą śmiało korzystać z jacuzzi. Warto jednak zacząć od wykluczenia przeciwskazań. Jeśli zdrowotnie nic nie stoi na przeszkodzie, to korzystając z kąpieli w wannie spa trzeba trzymać się tych kilku opisanych powyżej wskazówek. Jest jednak pewna złota zasada. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, czy kąpiel w jacuzzi jest dla ciebie dobra podczas ciąży, to można z niej po prostu zrezygnować.

Więcej ciekawych treści o jacuzzi ogrodowym na naszym kanale na YouTube

Skontaktuj się z naszymi specjalistami ds. relaksu

Zadzwoń do nas – 537 810 930 lub wypełnij formularz kontaktowy:

Formularz wpisy na blogu

Total Spa Sp. z o.o., ul. Armii Krajowej 1A, 58-130 Żarów

tel. 537 810 930, e-mail: kontakt@totalspa.pl

jacuzzi na zewnątrz | jacuzzi ogrodowe całoroczne | chemia do jacuzzi | Sundance Spas