Wymiary jacuzzi – kluczowe kwestie
Planujący swoje strefy relaksu dzielą się na dwie grupy. Część klientów szuka bowiem jacuzzi pod konkretne wymiary już istniejącej przestrzeni (np. gotowy zimowy ogród). Druga grupa to klienci, którzy najpierw chcą wybrać optymalny dla siebie model wanny spa, a dopiero potem już konkretnie pod niego planują przestrzeń. W tym artykule nie rozstrzygamy, który sposób jest lepszy – dajemy za to pełną listę omówionych zagadnień we wszystkim, co dotyczy wymiarów jacuzzi ogrodowego.
Planując jacuzzi zastanawiamy się, czy ostatecznie będzie to jakuzzi na tarasie, pod zadaszeniem lub pod pergolą, czy może stanie w innym miejscu w ogrodzie? Bliżej domu, czy jednak w oddali? Wolnostojące, czy jednak zagłębione? A jak zagłębione, to czy połowicznie czy też w całości?
Najważniejsze jednak to znać wymiary jakuzzi (długość x wysokość x szerokość), aby móc zaplanować jego optymalne umiejscowienie. Trzeba zapewnić też pewną przestrzeń użytkową, która zapewni codzienny komfort użytkowania jacuzzi. Kształt niecki, a co za tym idzie, całego urządzenia i jego wymiary to jedne z najważniejszych kryteriów wyboru. Poniżej omawiamy wszystkie zagadnienia, z którymi będziesz się mierzyć.
Jacuzzi ogrodowe – typowe kształty
Kształty wanien spa można podzielić na cztery grupy. Jacuzzi kwadratowe, jacuzzi prostokątne, jacuzzi okrągłe i jacuzzi trójkątne – tzw. narożne. Ze względu na pewne ograniczenia konstrukcyjne i przełożenie kształtu jakuzzi na funkcjonalność, komfort korzystania, stosunek ceny do wartości, niektóre kształty wybierane (słusznie bądź nie) są częściej.
Trójkątne wanny z hydromasażem
Jacuzzi trójkątne, czy inaczej zwane jacuzzi narożne, są chyba najmniej popularne. Nie ma zresztą co się dziwić – jest to próba wpasowania siedzisk w kształt trójkąta z myślą o lokalizacjach narożnych. Albo innych miejscach, gdzie przestrzeń na jacuzzi jest bardzo ograniczona. Ze stratą niestety dla funkcjonalności wanny.
W efekcie bowiem takiego upakowania siedzisk, komfort i możliwości w takiej wannie spa też są ograniczone. Dla użytkowników żaden to relaks, gdy trzeba się gnieść w jakuzzi, a i z hydromasażu nie wyciągamy maksimum możliwości. Zdecydowanie nie polecamy takich modeli, dlatego też szybko o nich zapominamy i przechodzimy do następnego kształtu.
Okrągłe jacuzzi całoroczne
Drugą najmniej popularną wśród użytkowników jacuzzi grupą są okrągłe wanny z hydromasażem. W tym stwierdzeniu nie bierzemy pod uwagę produktów typu dmuchane jacuzzi – bo to jest po prostu zupełnie inny produkt niż ogrodowa wanna spa (inna jakość, ubogie wyposażenie, a przede wszystkim niemożliwość używania poza sezonem letnim).
Zagadnieniu okrągłych wanien spa poświęciliśmy cały artykuł – Okrągłe jacuzzi czy kwadratowe? Zachęcamy do lektury tego tekstu – tam dość dokładnie opisujemy jakie są plusy i minusy okrągłego dżakuzi do ogrodu.
Prostokątna wanna spa
Miejsce na podium najczęściej wybieranych kształtów wanien spa. To druga, najchętniej wybierana grupa wanien spa. Ma ona grono zwolenników ze względu na swój asymetryczny kształt (bok dłuższy i bok krótszy). Nie jest wprawdzie tak ustawna, jak wanna kwadratowa, ale ma inne zalety dla amatorów ciepłych kąpieli.
Niektórym klientom bardziej pasuje do wybranej przez nich lokalizacji. Co ciekawe, wanny prostokątne w większości mają leżankę. Jest kilka modeli bez leżanki, ale to już jakuzzi bardzo duże – 7-8 stanowiskowe.
Ten prostokątny kształt niecki daje pewną kapitalną właściwość, której brak wannom kwadratowym. Ze względu na wydłużenie jednego z boków i „rozciągniecie” kształtu można rozmieścić siedziska zachowując komfort korzystania i obniżyć wysokość niecki. Co to daje?
Po pierwsze ułatwia wchodzenie. Dla niektórych użytkowników schodki przestają być koniecznym elementem wyposażenia (w najniższych modelach). Niektórzy klienci twierdzą też, że te mini baseny spa ładniej wyglądają. No i przede wszystkim część klientów zyskuje możliwość wstawienia wanny spa do wewnątrz przeciskając ją przez otwór drzwiowy.
Typowe gabaryty wanien prostokątnych
Wszystkie podawane wymiary mierzone są na zewnątrz wanny. Typowe wymiary prostokątnych wanien spa to 175 cm x 209 cm (jacuzzi domowe 2 osobowe), 191 cm x 234 cm, 234 x 254 cm przy wysokościach całego urządzenia w przedziale 76-86 cm.
Prostokątny kształt niecki otwiera przed nami całkiem nowe możliwości. Wybierając mini basen spa w tym kształcie ciągle możemy cieszyć się bardzo zróżnicowanym hydromasażem (zróżnicowane dysze). Co ciekawe w przypadku niecki kwadratowej czy prostokątnej jej kształt nie ma bezpośredniego przełożenia na ilość dysz. Dlatego wybór pomiędzy niecką kwadratowa, a prostokątną nie odbywa się kosztem jakości masażu, a przez to relaksu.
Jakuzzi kwadratowe – najchętniej wybierane przez klientów
Nie jest niespodzianką, że to właśnie kwadratowe jacuzzi najchętniej wybierają klienci. Z kilku powodów. Kwadratowa wanna spa jest najbardziej ustawna. Każdy bok jest taki sam, więc teoretycznie możemy ustawić ją dowolnie, zwłaszcza gdy jest to wanna wolnostojąca.
Gdy chcemy przystawić ją do ściany, ogrodzenia, jakiegoś przepierzenia, dalej będziemy mieli najwięcej swobody w przypadku jacuzzi kwadratowego. Tu będzie nas ograniczała kwestia wchodzenia i wychodzenia z wanny spa, jeśli producent dżakuzi przewidział specjalnie przeznaczony do tego bok wanny. Zwykle tam, gdzie jest umieszczony panel sterowania.
Kwadratowa wanna spa może mieć leżankę – wybór większości klientów. Może też być bez leżanki. Tego wyboru nie mamy już w wannach okrągłych. Ta różnorodność (z leżanką lub bez) gwarantuje szeroki wybór spośród oferty topowych producentów. Kluczową kwestią jaka pozostaje to wybór marki, wersji wyposażenia i ostatecznie modelu. A na koniec pozostaje jedynie wybrać właściwego dystrybutora.
Najpopularniejsze rozmiary wanien kwadratowych
Typowe wymiary w kwadratowej wannie spa to 213 cm x 213 cm, 226 cm x 226 cm (długość x szerokość). Kwestie wysokości są już bardziej zróżnicowane, ale kształtują się w przedziale 92-96 cm. Kiedy się im przyglądamy można pomyśleć: w sumie te 13 cm z każdego boku to niewielka różnica. W praktyce okazuje się jednak, że różnica jest kolosalna. Wystarczy spojrzeć na to, jak zwiększa się średnia pojemność takiego mini basenu spa.
W środku uzyskujemy znacznie więcej miejsca, które przekłada się na możliwość wbudowania większej ilości siedzisk (ilość miejsc). A za tym idą dwie kluczowe zmiany: bardziej zróżnicowany hydromasaż – o czym piszemy tutaj – jak dysze, ich różnorodność i rozmieszczenie wpływają na jakość masażu.
A druga kwestia, to zwiększenie ilości osób mogących w tym samym czasie korzystać z dżakuzi. Ma to znaczenie, kiedy szacujemy w jakim gronie przeważnie będziemy korzystać z domowego spa. Te gabaryty mają przełożenie na to ile osób maksymalnie być w jednym czasie w wannie, także ile osób może w tym samym czasie komfortowo zażywać kąpiel z jakuzzi. Maksymalnie, a komfortowo jednak robi różnicę.
O jakich wymiarach wannę wybrać dla siebie?
Z jednej strony trzeba kierować się tym, na co pozwala nam nasze otoczenie. Z drugiej strony i to jest najbardziej istotne, kształt niecki i jej wymiar powinno dyktować nam nasze ciało. Dobór odpowiedniego urządzenia jest sprawą bardzo indywidualną. Można popełnić duży błąd sugerując się tylko suchymi danymi katalogowymi. Najłatwiej takich błędów uniknąć konsultując wybór z kimś, kto wie jak dane techniczne przekładają się na późniejszy komfort użytkowania – np. z naszymi specjalistami ds. relaksu.
Jakie wymiary są jeszcze istotne?
W przypadku wanien wolnostojących ważna jest kwestia przestrzeni wokół wanny. Musimy brać pod uwagę dwie kwestie: pokrywa termiczna – jej zdejmowanie i zakładanie oraz dostęp serwisowy: miejsce dla serwisanta, który będzie dokonywał przeglądów serwisowych.
Pokrywa termiczna i jej obsługa
Pokrywy termiczne, które chronią wnętrze wanny i są odporne na promieniowanie uv mają zwykle grubość od 12 do 15 cm i są składane na pół. To daje 24-30 cm grubości pokrywy, którą chcemy schować za wanną, po jej zdjęciu z niecki. Zmierzyliśmy to wielokrotnie, najlepiej gdy na miejsce do odkładania pokrywy za wanną spa przeznaczymy min. 50 cm. Wtedy zarówno odkładanie pokrywy, jak i jej zakładanie nie będzie nastarczało nam większych problemów, gdy robimy to w dwie osoby.
Dla zapewnienia sobie wysokiego komfortu korzystania z jacuzzi warto zastanowić się nad podnośnikami pokrywy. Dzięki temu pokrywę może obsługiwać z łatwością jedna osoba. Zamontowanie podnośnika w małym stopniu wymaga większej przestrzeni.
Wystarczy zarezerwować po 20 cm więcej po bokach jacuzzi, do których przykręcamy ramiona podnośnika. Pełne omówienie tego tematu znajdziesz w kompleksowym artykule o podnośnikach pokrywy.
Dostęp serwisowy
Większość wanien spa z jednej ze stron ma dostęp serwisowy. Zwykle to panel frontowy pod panelem sterowania, który należy zdemontować, aby dostać się do podzespołów. Pamiętajmy, że to tutaj pracownik serwisu uzyskuje dostęp do grzałki odpowiedzialnej za podgrzewanie wody. Tu znajduje się system odpowiedzialny za czystość wody, płyta główną sterującą całym urządzeniem, pompy.
Serwisantowi trzeba zapewnić odpowiednią ilość miejsca, aby mógł uklęknąć i dostać się do wszystkich podzespołów, które musi sprawdzić, czy okresowo wymienić. Sugerujemy klientom, aby przewidzieli 1 m na dostęp serwisowy.
Trochę inaczej kwestia dostępu serwisowego wygląda w przypadku zagłębiania dżakuzi. Tej tematyce poświęcimy osobny tekst.
Podsumowanie
Liczymy na to, że po lekturze tego artykułu będziesz wiedział, co wziąć pod uwagę planując swoją Strefę Relaksu. Mając gotowe miejsce na jacuzzi ogrodowe będziesz wiedział, które kształty i rozmiary wanien rzeczywiście się tam zmieszczą uwzględniając przestrzeń na dostęp serwisowy czy pokrywę. Jeśli z kolei planujesz dopiero stworzyć miejsce na jacuzzi, wiesz już jak duża przestrzeń jest optymalna dla poszczególnych wymiarów i kształtów.
Więcej ciekawych treści o jacuzzi ogrodowym na naszym kanale na YouTube
Skontaktuj się z naszymi specjalistami ds. relaksu
Zadzwoń do nas – 537 810 930 lub wypełnij formularz kontaktowy: