Jak często wymieniać wodę w jacuzzi ogrodowym?

Total SPA - wanny jacuzzi > Blog > technika > Jak często wymieniać wodę w jacuzzi ogrodowym?

Wymiana wody w jacuzzi – poradnik dla dociekliwych

Zagadnienie wymiany wody w jacuzzi to zagadnienie, z którym prędzej czy później spotka się każdy posiadacz wanny spa. Część informacji o tym, jak to robić pojawia się przy procesie zakupowym. Niestety często są to stwierdzenia, które nijak mają się do rzeczywistości. Mistrzowie marketingu głoszą np., że w ich jacuzzi wody można nie wymieniać nawet przez rok. Albo, że pielęgnacja wody jest bezobsługowa.

Nie ma jednak sensu wierzyć w takie zapewnienia i najlepiej samemu zgłębić ten temat. Wtedy nic nas nie zaskoczy i zawsze będziemy wiedzieć, kiedy należy zmienić wodę. Niezależnie od tego, czy mamy najdroższy czy tańszy sprzęt.

Wymiana wody w wannie spa – kiedy trzeba to zrobić?

Najczęściej do konieczności wymiany wody dochodzi w dwóch odmiennych sytuacjach. W pierwszej możliwe jest uniknięcie wymiany wody działaniami zaradczymi, w drugiej nie ma już na to szans.

Jednorazowa, mocna eksploatacja wody

Pierwsza sytuacja jest bardziej losowa – woda się zabrudziła, pieni się. Zmętnienie wody jest widoczne gołym okiem, bo była mocno eksploatowana. Na przykład: przyjeżdżają do ciebie wnuki – piątka dzieci przez dwa dni na zmianę lata po podwórku, poci się, wskakuje do jacuzzi, znowu biega i tak dalej.

Albo robisz imprezę w jacuzzi i przewija się przez nie w ciągu kilku godzin ciągłej pracy wiele osób. Nie wszyscy wzięli prysznic, wnieśli do wanny kosmetyki, antyperspiranty etc. Liczba bakterii i zarazków, które czują się w naszym jakuzzi jak w 5-gwiazdkowym hotelu, namnaża się tak, że jak mówimy w żargonie – woda zakwitła.

Zjawisko to może być powszechniejsze niż w przypadku wody basenowej, ponieważ woda w jacuzzi ma wyższą temperaturę.

Jak w takim wypadku uratować wodę?

W tym wypadku można próbować ratować wodę, czyli na 2 dni robimy zakaz kąpieli i szokujemy wodę np. chlorem. Stosujemy doraźnie inną chemię na zmętnienie wody, czy pienienie. Jest duża szansa, że wodę uda się uratować, choć może lepiej byłoby po prostu ją wymienić. Dostarczyć do wanny spa świeżej wody.

Wysycenie wody – tego nie uratujesz

Druga natomiast okoliczność to osiągnięcie maksymalnej granicy żywotności wody, i ona nie zależy tak naprawdę od producenta, przynajmniej bezpośrednio. Zależy natomiast od tego jak mocno nasyciliśmy wodę różnymi substancjami. Mam tutaj na myśli nie tylko bakterie i zarazki, ale sole mineralne, minerały, metale, wszystkie organiczne i nieorganiczne cząsteczki.

Przypomnijmy sobie doświadczenie z chemii ze szkoły z próbą nasycania szklanki wody cukrem. Sprawdzaliśmy jak rozpuszcza się on w zależności od temperatury i badaliśmy jak dużo można go rozpuścić. W pewnym jednak momencie niezależnie od temperatury cukier przestawał się rozpuszczać. Woda była już maksymalnie nim wysycona.

Dokładnie to samo zjawisko zachodzi w pewnym momencie w jacuzzi. W tej sytuacji już nie ma żadnego koła ratunkowego i drogi na skróty – musimy po prostu zmienić wodę i dokładnie tą sytuacją zajmiemy się w tym artykule.

Współczynnik wysycenia wody w jacuzzi całorocznym – TDS

Przyjrzyjmy się dokładniej tej sytuacji maksymalnego wysycenia. Tutaj musimy zainteresować się współczynnikiem TDS (Total Dissolved Solids – co można przetłumaczyć jako suma rozpuszczonych substancji stałych). Parametr ten bada jak dużo jest w wodzie rozpuszczonych substancji: związków chemicznych, cząstek organicznych. W skrócie: wszystkiego co trafia do wody jako dosypana przez nas chemia (chlor, pH plus czy pH minus). Wszystko co wnosimy ze sobą do jacuzzi (kosmetyki, naskórek, bakterie) i co może do niego trafić z powietrza (kurz, pyłki kwiatów etc).

Jak mierzyć TDS wody w jacuzzi ogrodowym?

Jak mierzyć ten parametr w wannie spa? Współczynnik ten jest bardzo bliski poziomowi konduktywności wody, więc możemy go kontrolować wszystkimi miernikami, które badają właśnie przewodność . Na rynku jest wiele urządzeń, choć my proponujemy Blue Connect Plus z naszej oferty.

Co nam ten parametr TDS może powiedzieć o stanie wody w jakuzzi? Obserwujemy jego poziom liczony w PPM (czyli cząsteczkach na milion) i jeśli osiągnie on poziom 1500 PPM – możemy być pewni, że woda więcej nie przyjmie. Przez to, że osiągnęła maksymalny poziom wysycenia dosypywanie chloru, środków stabilizujących pH – to wszystko nie przyniesie żadnego rezultatu.

Jeśli woda zmętniała – nie pomożemy jej stosując chemię do minibasenów spa. Próby dalszej pielęgnacji wody nie mają już żadnego sensu. Nie pomoże też najwydajniejsza filtracja wody. Po prostu musimy ją zmienić.

Planowanie wymiany wody w jacuzzi całorocznym

Pierwsza metoda – wymiana wody zgodnie z harmonogramem

Pierwsza metoda zakłada trzymanie się harmonogramu wymian. Większość ekspertów doradza, by zmieniać wodę w okresach od 4 do 6 miesięcy. Oczywiście to zależy od stopnia eksploatacji jakuzzi. Im częściej się korzysta z wody, tym szybciej się ona nasyca, a okres konieczniej wymiany skraca.

Kiedy będziemy jednak pilnować, by tego okresu maksymalnie 6 miesięcy nie przekraczać – jest szansa, że nic nas nie zaskoczy.

Druga metoda – mierzenie TDS

Druga metoda gwarantuje największą kontrolę – to mierzenie parametru TDS. Jeśli będzie zbliżać się do poziomu 1500 PPM będziesz wiedział, że nadchodzi czas na czystą wodę. Tutaj najlepiej posiłkować się urządzeniami do badania poziomu konduktywności wody, które mogą też przy okazji kontrolować poziom chloru czy pH w jakuzzi.

Trzecia metoda – na lenia

Trzecia metoda – dla leniwych – jest metodą najmniej bezpieczną. W zasadzie nie rekomendujemy jej, ponieważ można się na niej mocno przejechać i mieć przykrą niespodziankę. Ta metoda to po prostu czekanie z wymianą do momentu, kiedy dosypywana chemia przestaje działać.

Widzimy na oko, że po dosypaniu dużej dawki chloru nic nie zmienia się na lepsze, czy dosypujemy znaczną ilość środka do stabilizacji pH a mierniki nie odnotowują zmian podając wyniki.

Dlaczego nie warto zwlekać z wymianą wody?

Dlaczego nie rekomendujemy tej metody? Głównie przez nieprzewidywalność, tutaj tak naprawdę cały czas zepsucie się wody wisi nad nami jak miecz Damoklesa. Wyobraźmy sobie, że planujemy imprezę, a dzień przed woda nagle zaczyna się strasznie pienić. Kompletnie też nie reaguje na próby wyklarowania, bo już się maksymalnie wysyciła.

Impreza w jakuzzi do odwołania? Możemy się w takiej sytuacji podratować wymianką wody około 25% wody, po to by wysycenie nieco spadło i chemię miała szansę zadziałać choćby na tyle, by nie rezygnować z planów imprezowych. Ale wtedy po takim zabiegu i tak musimy wymienić całość wody.

Pamiętajmy, że w momencie wymiany wody warto wyczyścić jacuzzi ogrodowe. Po nalaniu świeżej wody trzeba ustawić odpowiedni poziom pH i zastosować szokowy środek dezynfekujący.

Podsumowanie

Podsumowując możemy powiedzieć, że częstotliwość wymian wody w jakuzzi zależy głównie od nas, nie tylko od tego jak często korzystamy z jakuzzi, ale także jak o nie dbamy. Możemy mniej więcej co 5-6 miesięcy wymieniać wodę i jest duża szansa, że to się sprawdzi. Jeśli jednak chcemy mieć 100% pewności, że nigdy się z wymianą nie spóźnimy, jeśli chcemy dokładnie wiedzieć jak woda się wysyca i co za tym stoi – cóż, w takim wypadku po lekturze tego artykułu jesteś na dobrej drodze by samemu stać się ekspertem.

Skontaktuj się z naszymi specjalistami ds. relaksu

Zadzwoń do nas – 537 810 930 lub wypełnij formularz kontaktowy:

Formularz wpisy na blogu

Total Spa Sp. z o.o., ul. Armii Krajowej 1A, 58-130 Żarów

tel. 537 810 930, e-mail: kontakt@totalspa.pl

jacuzzi na zewnątrz | jacuzzi ogrodowe całoroczne | chemia do jacuzzi