Zadaszenie jacuzzi – przegląd możliwości

Total SPA - wanny jacuzzi > Blog > technika > Zadaszenie jacuzzi – przegląd możliwości

pergola zadaszona nad jacuzzi

Zadaszenie jacuzzi – przegląd możliwości

Czy całoroczne jacuzzi ogrodowe musi mieć zadaszenie?

jakuzzi wolnostojące całoroczne

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo krótka – jacuzzi nie musi być zadaszone. Tak producenci zresztą zazwyczaj pokazują je w katalogach – jako wolnostojące ogrodowe spa. Jak zresztą ostatnio powiedział nasz jeden klient w czasie wywiadu wstępnego: „jak będzie padało, to po prostu skorzystam innego dnia”. To właściwie idealnie podsumowuje to zagadnienie. Nie ma technicznych wytycznych mówiących, że jacuzzi w ogrodzie musi stać pod jakimś „daszkiem”. Nie wpływa to na bezpieczeństwo czy sposób korzystania, choć może wydłużyć życie pokrywy. A przyjemność z kąpieli? To już kwestia indywidualna i pytanie do Ciebie:

Zastanów się, jak chcesz korzystać z jacuzzi – czyli czy TWOJE ogrodowe jacuzzi musi być zadaszone?

Wyobraźmy sobie, że po całym dniu pracy masz ochotę na relaks i regeneracyjną sesję w swoim spa w ogrodzie. Ale okazuje się, że pada rzęsisty deszcz – coś co może się przydarzyć nawet latem. Czy to uniemożliwi Ci kąpiel? Nie. Czy zmniejszy jej komfort? Pewnie tak, bo ciężko „odpłynąć” do krainy relaksu, kiedy krople deszczu leją się jak z cebra prosto na twarz.

Posiadając zadaszenie jacuzzi masz komfort by zdecydować o wieczorze w spa niezależnie od pogody. Masz trochę wolnego czasu i chcesz „wrzucić na luz”? Proszę bardzo! Kilka kroków na taras czy na zewnątrz do ogrodu, odkrywasz pokrywę i wchodzisz do wody. Od decyzji do kąpieli dzielą Cię więc tylko minuty. Zastanów się więc, jak często będziesz chciał korzystać z jacuzzi: bardziej spontanicznie, kiedy jest sprzyjająca pogoda, czy regularnie, np. każdego dnia przed pracą o godzinie 7:15. Jeśli odpowiedź to: często i regularnie – nie wahaj się i zadbaj o zadaszenie jacuzzi.

Czy więc zadaszenie jacuzzi to po prostu (tylko) ochrona przed deszczem?

Oczywiście, że nie. Zalety zadaszenie jacuzzi są liczniejsze, niż mogłoby się wydawać:

💧 Zatrzymanie spadających jesienią liści, które mogłyby wylądować w wodzie i zaburzyć działanie systemu filtracji.

💧 Osłona przed bardzo mocnym słońcem, świecącym zwłaszcza latem do późnych godzin.

💧 Ochrona przed opadającymi pyłkami i kurzem (zwłaszcza jeśli mieszkasz poza miastem, a właśnie pyli rzepak).

💧 Zabezpieczenie pokrywy przed śniegiem, czyli gwarancja, że nie musisz „odśnieżać” pokrywy jacuzzi przed wskoczeniem do ciepłej wody.

Zadaszenie jacuzzi + ochrona pokrywy = energooszczędność

dżakuzi ogrodowe bez zadaszenia

Jacuzzi ogrodowe podgrzewane jest na prąd, który niestety cały czas drożeje. Czy jeśli wstawimy nasze jacuzzi zewnętrzne pod daszek to weźmie mniej prądu? Raczej nie: przy kąpieli woda paruje, ciepłe powietrze unosi się do góry, a jeśli natrafi na zadaszenie to ucieknie bokiem.

Gdzie więc ta energooszczędność? W pokrywie! Dobra termiczna pokrywa to gwarancja, że mniej ciepła ucieknie w trakcie całego sezonu, a to znaczy mniej pracy grzałki. Oczywiście wanny spa ogrodowe stoją cały rok właśnie w ogrodzie, więc na pokrywę działa całe spektrum czynników: latem to nagrzewanie się na słońcu, zimą stojący na pokrywie śnieg, jesienią czy wiosną częste deszcze.

Pokrywa moknie, paruje i schnie, jest cały czas wystawiona na działanie zmiennych temperatur. Innymi słowy ciężko pracuje. I przychodzi moment, że po paru latach nie zatrzymuje już tak efektywnie ciepła i energooszczędność spada. Każdy sprzęt, nawet najlepszy z czasem się zużywa, tak samo jak np. luksusowe auta po przejechaniu kilkuset tysięcy kilometrów.

Zadaszenie jacuzzi – przegląd opcji

Jest kilka rodzajów zadaszeń. Najprostsze to po prostu cztery słupki i trochę materiału między nimi w miejscu, gdzie stoi jacuzzi ogrodowe. Bardziej skomplikowane to już konstrukcje w ogrodzie – pergole, czy na tarasie – tarasole. Przy domu lub na tarasie może to być „doklejenie” zadaszenia do istniejących elementów – pergole przyścienne. Są też klienci, którzy w ogrodzie wstawiają jacuzzi do altan czy ogrodów zimowych. Zadaszenie może być więc bardzo proste (i tanie), ale także bardziej wymyślne (i kosztowne).

Zadaszenie jacuzzi – wytyczne techniczne

Nim jednak pójdziemy na zakupy, warto wiedzieć wcześniej jaki model wanny z hydromasażem chcemy kupić, bo wymiary w dużym stopniu determinują rozmiary zadaszenia jacuzzi. Należy wziąć pod uwagę kilka kwestii:

💧 Każde jacuzzi ogrodowe, do zabudowy czy wolnostojące potrzebuje dostępu serwisowego. Najlepiej zostawić z każdej strony 60-80 cm przestrzeni.

💧 By kąpiele, zwłaszcza zimą, były najbardziej komfortowe warto wyposażyć się w podnośnik hydrauliczny pokrywy, a ten wymaga co najmniej 40 centymetrów z jednego boku jacuzzi.

💧 Zadaszenie jacuzzi powinno umożliwiać swobodne korzystanie z wanny – musi być tam tyle przestrzeni, aby konstrukcja zadaszenia nas nie ograniczała.

Opcja najprostsza – parasol

Zadaszenie jacuzzi za pomocą parasola jest na pewno najprostszą metodą, nie musisz bowiem niczego planować, mierzyć, projektować, a jeśli za jakiś czas to rozwiązanie nie będzie Cię zadowalało to po prostu go zdemontujesz i zaplanujesz coś innego dla Twojego spa.

Dodatkowo jeśli Twoje jacuzzi np. na tarasie danego dnia nie potrzebuje zadaszenia to możesz się kąpać pod gołym niebem. Jeśli jednak Twój ogród jest podatny na silne podmuchy wiatru, to może się zdarzyć, że jeden z nich uszkodzi, a nawet zniszczy parasol. Dodatkowo nie jest to rozwiązanie na zimę, gdyż śnieg może połamać rozłożony parasol. Plusy: mobilność (można przestawiać, używać do innych celów), łatwość instalacji, cena. Minusy: bardzo duża podatność na wiatry, rozwiązanie sezonowe.

Opcja pośrednia – pergola

jacuzzi ogrodowe zabudowane osłonięte przed słońcem i wiatrem

Już prosta drewniana pergola stanowi lepszą opcję. Przy tym rozwiązaniu warto spędzić więcej czasu na projekcie – pergoli tak łatwo już nie przeniesiemy. Jeśli pergola ma zwijane zadaszenie, np. tzw. rolety rzymskie to na zimę raczej będzie trzeba je zwinąć. Plusem jest możliwość odkrywania dachu, kiedy akurat dobra pogoda na to pozwala.

Nie powinniśmy też zapominać o estetyce! Pergole można naprawdę świetnie wkomponować w ogród, tak że samo spa jest niemalże ukryte, stanowi intymną oazę spokoju. Ażurowe panele pokryte żywą zielenią będą ucztą dla oczu i przyniosą dobre samopoczucie nim jeszcze zaczniemy terapię hydromasażem. Plusy: trwała konstrukcja na lata, estetyka. Minusy: nadal rozwiązanie sezonowe jak parasol, choć większa wytrzymałość.

Opcja luksusowa – pergola bioklimatyczna

pergola bioklimatyczna pod ekskluzywne jacuzzi

Jacuzzi ogrodowe zadaszone pergolą bioklimatyczną to najbardziej luksusowe rozwiązanie, jakie można sobie zafundować. Na czym polega idea takich pergoli? W skrócie na tym, że pergola dostosowuje się do warunków klimatycznych na zewnątrz. Jeśli pada deszcz to czujniki same zamkną dach, jeśli przestanie padać możesz z poziomu smartfona czy pilota znowu go otworzyć.

Jeśli słońce świeci za mocno dach można przymknąć. Zimą czujniki same otworzą dach jeśli będzie nim zbyt dużo śniegu. Większość osób, która posiada takie rozwiązanie pokochała te pergole ze względu na to, że umożliwiają korzystanie pod zadaszeniem przez cały rok.

Dostępny jest też cały wachlarz rozwinięć: można dodać przesuwne szyby, żaluzje boczne, oświetlenie – wszystko jest kwestią ceny, lecz nie musisz podejmować decyzji od razu. Sezon na jacuzzi w ogrodzie pod taką pergolą trwa cały rok. Bioklimatyczne pergole z pewnością dodają jeszcze więcej estetyki i uroku niż tradycyjne pergole, zwłaszcza, że kolory tego produktu i modułowość pozwalają na urządzenie naprawdę urokliwych miejsc do relaksu.

W tym miejscu omawiamy zalety pergoli bioklimatycznej jedynie z perspektywy zadaszenie jacuzzi, ale zobacz w innym artykule, ile potrafi ta pergola i co sądzą o niej nasi użytkownicy jacuzzi. Plusy: niezwykła wytrzymałość i funkcjonalność, umożliwia całoroczne korzystanie z jacuzzi, estetyka. Minusy: jedynie cena

Gdzie w ogrodzie jest najlepsze miejsce na ogrodowe spa?

Najlepiej, by jacuzzi ogrodowe zadaszone było w miejscu w miarę blisko domu, do 30 metrów – wtedy po naszych „chwilach zapomnienia” spędzonych w wannie z hydromasażem szybko będziemy mogli wrócić z ogrodu do domu. Nie ma to większego znaczenia w sezonie letnim, ale w drugiej połowie roku, kiedy jest zimno, złagodzi przejście do jacuzzi i powrót po wyjściu z gorącej wody.

Warto też wybrać taką część ogrodu, która zapewni ciszę, spokój, z dala od oczu sąsiadów, czy hałasu ulicy.

Które zadaszenie jacuzzi zobaczysz w naszym salonie na ekspozycji?

Zawsze ważymy argumenty za i przeciw, a cena nie jest dla nas najważniejszym kryterium i dlatego czy do jacuzzi na tarasie czy do jacuzzi na balkonie apartamentowca, a tym bardziej na dachu (a wszystkie te realizacje już przerabialiśmy) nie polecamy rozwiązań takich jak parasole czy żagle przeciwsłoneczne. Mieliśmy je kiedyś w ofercie, ale ponieważ naprawdę zależy nam na funkcjonalnych i sprawdzonych rozwiązaniach dla naszych klientów – nie polecamy. Wiemy, co wiatry potrafią robić z tymi sprzętami…

Zapraszamy za to do odwiedzin w salonie, by zobaczyć klasyczną pergolę, a przede pergolę bioklimatyczną. Większość osób zakocha się w tym rozwiązaniu, niezależnie od tego czy zdecydują się na jej zakup czy nie – ale z pewnością będzie to punkt odniesienia maksymalnego komfortu, jaki można osiągnąć planując urządzenie swojej strefy relaksu.

Czy oferujemy usługi kompleksowego zadaszenia jacuzzi?

Nie. Naszą rolą jako dealera jest pomóc wybrać i dostarczyć Ci jacuzzi ogrodowe z hydromasażem, który pozazdrościli by bywalcy najlepszych hoteli. Pomagamy „ogarnąć” wszystko przed dostawą, wspieramy Cię także kiedy zostajesz już użytkownikiem jacuzzi, ale pracami przygotowawczymi w ogrodzie musisz zająć się sam. Nie chcemy brać na siebie zadania, w którym nie mamy pewności spisania się na 5 gwiazdek! Pomagamy, doradzamy, podpowiadamy, ale prace betonowe zostawiamy specjalistom od betonu.

Zaplanuj prace wcześniej, jeśli chcesz zadaszyć swoje jacuzzi ogrodowe

Ponieważ więc każdy projekt zadaszenia zakłada pewne prace przygotowawcze: wymierzenie, przygotowanie podłoża, może wizja lokalna by dopiąć każdy szczegół – zaplanuj harmonogram prac.

Najlepiej nie zostawiać tego na ostatni moment przed dostawą jacuzzi. Nie chodzi nawet o dostępność produktu, ale specjalistów, którzy wykonają te prace dla Ciebie – a nie ma nic gorszego niż szukanie fachowców „z łapanki”, które najczęściej kończy się opóźnieniami. Dlatego zapraszamy do kontaktu już teraz – pomożemy zdecydować, które rozwiązania będą dla Ciebie najlepsze.

Skontaktuj się z naszymi specjalistami ds. relaksu

Zadzwoń do nas – 537 810 930 lub wypełnij formularz kontaktowy:

Formularz wpisy na blogu

Total Spa, Świdnica, dolnośląskie

tel. 537 810 930, e-mail: kontakt@totalspa.pl

jacuzzi na zewnątrz | jacuzzi ogrodowe całoroczne | chemia do jacuzzi