2-osobowe jacuzzi: plusy i minusy
Kogo zwykle interesuje dwuosobowe jacuzzi?
Uchylimy rąbka tajemnicy i opowiemy trochę o naszych klientach, którzy rozważają właśnie taki pomysł. Taka klasyfikacja będzie nam bardzo potrzebna, by pokazać jak złożone jest to zagadnienie. Dla jednego klienta taka mała, dwu czy trzy stanowiskowa wanna spa to dobry pomysł, zaś dla innego wprost przeciwnie. Oto najczęstsze powody zainteresowania się jacuzzi dla dwojga:
1) Jest idealne dla par, więc po co większe?
To najczęstszy powód, zaskakująco wcale nie brak miejsca. Dość często ma to być wanna spa do intymnego spędzania czasu we dwoje. Po całym dniu pracy przychodzi czas, by spędzić kilka chwil w zaciszu swojego ogrodu – razem. To nie musi być romantyczny wieczór pod gołym niebem, czasami to po prostu sposób by się odprężyć, zrelaksować i zregenerować.
Sporo osób wychodzi z założenia, że skoro tylko 2 osoby będą korzystać z kąpieli, to po co im większe modele? Tak jakby idąc do kina we dwoje kupowali 2 bilety a nie 4. Niby logiczne, a jednak nie jest to tak oczywiste jak, bo sesja hydromasażu to nie kino, w którym przez 2-3h siedzimy nieruchomo w fotelu.
2) Brak miejsca na większe modele jacuzzi
To drugi najpopularniejszy powód. Ktoś planuje wstawić jacuzzi w łazience, albo w apartamencie. Nie tylko wielkość pomieszczeń ogranicza wymiary jacuzzi, ale także wymiary drzwi. Czasami to też pomysł, by zastąpić dmuchane jacuzzi na tarasie, czy niewielkie jacuzzi na balkon czymś lepszym. Zdarza się też, że lokalizacja dla jacuzzi to ogród zimowy albo pergola bioklimatyczna i tam też, w przeciwieństwie do otwartej przestrzeni w ogrodzie często liczy się każdy centymetr. Na tarasie czy balkonie także mniejsze modele łatwiej spełniają wymagania nośności.
3) Oszczędność – skoro mniejsze, to pewnie mniej kosztuje
To ostatni powód, który może niejednego zaskoczyć. Ale część klientów oglądając to, co jest na rynku dostępne myśli, że 2-osobowe wanny to co najmniej 2x niższy koszt niż 4-osobowe jacuzzi. Skoro zaś są jedynie 2 osoby, a może nawet więcej, lecz nie wszystkie będą się kąpać razem, to pojawia się pytanie: po co przepłacać?
Czy we wszystkich tych przypadkach jacuzzi dwuosobowe to dobry pomysł?
Nie bez powodu powyżej rozróżniliśmy różne sytuacje, w których rozważane jest 2-osobowe jacuzzi. Wszystko po to, by nie odpowiedzieć na to pytanie „to zależy”. A gdybyśmy zbiorczo omawiali wszystkie sytuacje, to inaczej by się odpowiedzieć nie dało. Rozważmy więc znowu wszystkie trzy sytuacje po kolei. Warto przy nich omówić nie tylko to, czy warto postawić na taką opcję, ale także pokazać jakąś alternatywę.
1) Mniejsza wanna to mniej jakościowy (skuteczny) hydromasaż
Jeśli szukamy ogrodowego spa dla dwóch osób, a nie ogranicza nas przestrzeń to wanny wyposażone w więcej stanowisk będą zawsze lepszym wyborem. Jest kilka zasad właściwej hydroterapii, a jedną z najważniejszych jest to, że należy zmieniać miejsca. Podczas masażu terapeutycznego w gabinecie fizjoterapeuty będziemy masowani w różnych miejscach naszego ciała, nigdy przez godzinę bez przerwy żaden masażysta nie będzie ugniatał jednego miejsca. A w wannie dwumiejscowej przy kąpieli we dwoje właśnie coś takiego sobie zafundujemy.
Dodatkowo im więcej mamy w jacuzzi miejsc z różnym hydromasażem, czyli inną kompozycją dysz, tym więcej nasze ciało na tej sesji w jacuzzi skorzysta. Nie tylko ogólna liczba dysz „robi jakość” w hydroterapii, bo 100 takich samych dysz ta taki sam efekt. Ale już 4-osobowa, czy właśnie lepiej, 4-miejscowa wanna spa, będzie miała 5-8 rodzajów dysz i zaoferuje na każdym siedzisku inne wrażenia.
Porada: Jeśli zatem nie ogranicza Cię miejsce, ale szukasz dobrej wanny z hydromasażem dla dwojga, jeśli istotna jest dla Ciebie hydroterapia i chcesz, by regularne korzystanie wpłynęło na Twoje zdrowie i dobre samopoczucie – postaw na większy model, co najmniej 4-osobowy.
2) Czy wciskanie wanny na siłę ma sens, jeśli brakuje Ci przestrzeni?
Oczywiście jeśli to jest jedyna opcja, bo miejsce na nią jest tylko na małym balkonie – to oczywiście jest sens. Wtedy zazwyczaj staramy się podpowiedzieć, jak najlepiej wykorzystać to co mamy – odpowiednio wannę zorientować, dobrać funkcjonalny podnośnik pokrywy, zaplanować dostęp serwisowy.
Może jednak lepiej dopasować przestrzeń do wanny, a nie wannę do przestrzeni? Często klientom wydaje się, że jacuzzi w ogrodzie będzie za daleko od domu, że nie w każdej porze roku będą odpowiednie warunki pogodowe, sprzyjające kąpieli.
Bywa, że klienci są przywiązani do koncepcji projektantów, więc skoro w projekcie jest jacuzzi na tarasie, to musi być na tarasie. Szkoda tylko, że taras pozwala jedynie na 2-osobowe spa, a jest inne miejsce, gdzie stanęłoby nie tylko jacuzzi domowe, ale nawet mały basen.
Porada: Jeśli masz inne miejsce, gdzie mogłoby stanąć Twoje ogrodowe spa – przedyskutuj je z ekspertami. Wielu klientów ma bardzo mylne przekonania na temat korzystania z jacuzzi, możliwe więc, że to co bierzesz za zły pomysł, w istocie jest świetnym rozwiązaniem.
3) Kupujesz ogrodowe jacuzzi by oszczędzać, czy żeby mieć wyjątkowy relaks na wyciągnięcie ręki?
Przekonanie, że 2-osobowe jacuzzi zewnętrzne jest tańsze niż większe wanny to nieporozumienie. Są wanny 3-osobowe dwukrotnie droższe niż jacuzzi 6-osobowe. Bo o cenie jacuzzi decyduje: jakość użytych komponentów i materiałów, poziom technologiczny wanny, czyli systemy w jakie jest wyposażone: oczyszczania i podgrzewania wody, zróżnicowanie hydromasażu.
Do wanny 2 czy 4 a nawet 6-osobowej i tak trzeba wstawić system oczyszczania wody, grzałkę, sterownik etc. To trochę tak jak robić obiad dla 4-5 osób, nie wyniesie nas to znacząco drożej niż obiad dla 2 osób. Przecież i tak musimy iść na zakupy, podgrzać piekarnik, zrobić surówkę, a dołożenie paru ziemniaczków nie podniesie znacząco kosztów.
Zresztą różnice cenowe między modelami danej serii w przypadku 2-3 osobowej wanny i 4-5 osobowej wanny sięgają 10-15% różnic w cenie, oferując jednak z pewnością 30% więcej w każdej sferze, dla której chcemy mieć domowe jacuzzi. Matematycznie więc opłaca się dołożyć. Natomiast niestety mylne przekonanie jest takie, że mała tania wanna 2-osobowa jest tania, bo jest mała, a nie dlatego, że jest po prostu jakościowym bublem.
Porada: Dopłacając 10-15% do ceny mniejszego jacuzzi do ogrodu i wybierając wannę większą uzyskujesz znacznie większy przyrost wartości – rzędu 30-40%. Nie warto szukać pozornych oszczędności.
Dwa podejścia producentów, czyli dlaczego oferta 2-3 osobowych jacuzzi jest dość skąpa?
Wspomniane dwie grupy producentów dzielą się ze względu na motywacje. Jedni producenci chcą dostarczyć klientowi jakościowy produkt, który wniesie coś dobrego w ich życiu. Nie idą na skróty po kasę, więc czasami ignorują fałszywe potrzeby klientów.
Najlepsi producenci na świecie nie mają zazwyczaj dwumiejscowych modeli jacuzzi, zwłaszcza jeśli oba miejsca są leżankami, bo wiedzą, że nie ma wtedy mowy o rotacji na siedziskach, a zatem klienci nie wyciągną maksimum z tej wanny w sferze masażu. Najmniejsze wanny dla dwojga to modele z 3 miejscami, które gwarantują, że przy kąpieli we dwoje spędzając 20 minut na każdym miejscu w ciągu godziny nie powtórzymy żadnego siedziska.
Drugim rodzajem producentów są ci, którzy idą na łatwy zysk kosztem edukacji klienta. Stąd powstające „potworki”, czyli właśnie dwuosobowe jacuzzi ogrodowe, mające tylko 2 miejsca i to oba będące leżankami (a w zasadzie pseudo-leżankami, bo ze względu na gabaryty wanny i tak będziesz mieć podkulone nogi). Takie rozplanowanie miejsc z hydromasażem przeczy jakimkolwiek zasadom hydroterapii. Ale celnie uderza w mylne potrzeby klientów.
Podsumowując trudno oczekiwać, by klienci mogli wybierać spośród wielu modeli jacuzzi ogrodowego, kiedy śmietanka producentów rezygnuje z udziału w wyścigu. Tak, mają w ofercie zazwyczaj dwa czy trzy modele 3-miejscowego jacuzzi z różnym wyposażeniem, po jednym w każdej serii. Ale nie stawiają na takie małe wanny spa, traktując je jako rozwiązanie ratunkowe.
O czym trzeba pamiętać aranżując jacuzzi dla dwóch osób?
Tak naprawdę o tym samym wszystkim, czego wymagają aranżacje dużego jacuzzi zewnętrznego, np. w ogrodzie czy na tarasie:
- O dostępie serwisowym minimalnie z jednej strony, tam gdzie jest panel sterowania.
- O miejscu na pokrywę i podnośnik hydrauliczny. Jeśli chcemy ułatwić sobie życie, to warto taki podnośnik zainstalować, choć wymaga on za jednym bokiem jacuzzi co najmniej 40 cm przestrzeni.
- O tym, by jacuzzi było umiejscowione i zorientowane tak, byśmy mogli siedząc w nim spoglądać na ogród, czy inne relaksujące widoki, jak góry czy łąki. Jeśli będziemy zwróceni w stronę ściany to pewnie kąpiel da nam mniej satysfakcji. Z dala od oczu sąsiadów, w otoczeniu zieleni. To jest zawsze przepis na odprężenie i relaks.
Co jest lepsze niż jacuzzi domowe 2-osobowe?
Wyobraź sobie, że kupujesz karnet na siłownię. Za kwotę x możesz korzystać ze wszystkich przyrządów na sali, ćwiczyć każdą partię mięśni na różnych stanowiskach, innymi słowy w sposób zrównoważony kompleksowo pracować nad swoim ciałem. A za kwotę x -15% Twój dostęp będzie ograniczony do 2-3 stanowisk. Poćwiczysz może bicepsy, ale już na resztę ciała nie starczy. Podobnie się ma sprawa z takim małym dwuosobowym jacuzzi. Różnica w cenie nie jest warta świeczki, musisz włożyć tyle samo wysiłku w przygotowanie miejsca pod jacuzzi, a na koniec jeszcze ten ograniczony hydromasaż wychodzi Cię bardzo drogo w stosunku do większym modeli jacuzzi ogrodowego.
Jeśli możesz zainwestuj trochę więcej czasu i pieniędzy, by znaleźć miejsce na zewnętrzne jacuzzi 4-5 osobowe. Podgrzanie wody wcale nie kosztuje tak dużo, by zrezygnować z kąpieli w chłodne dni, a nawet śnieżne w swoim ogrodzie. Taka 60-minutowa sesja, gdzie spędzisz 10-15 minut na różnych stanowiskach, da nieporównywanie więcej Twojemu ciału – a przecież to z myślą o nim chcesz kupić wannę z hydromasażem. Relaks i zdrowie Twojej rodziny zyska na tym o wiele więcej – nawet jeśli ta rodzina liczy jedynie 2 osoby!
Co jeśli nie możesz zrezygnować z jacuzzi 2-osobowego na rzecz większego?
Po prostu trzymaj się tego, co możesz zrobić dla siebie. Wybierając modele 3-miejscowe z ofert najlepszych producentów nadal możesz dostać bardzo dobry hydromasaż. Mamy klientów, którzy są z takich modeli bardzo zadowoleni, ale… wcale nie zapłacili mniej. Wprost przeciwnie, niejednokrotnie więcej niż 5-6 osobowe wanny wyposażone jednak skromniej, innymi słowy: różne rodzaje jacuzzi z niższych serii.
Trudniej jest po prostu stworzyć małe jacuzzi, które da tyle samo co większy odpowiednik. Presja przestrzeni wewnątrz powoduje, że jeśli chcesz sprzęt z najwyższej półki to rośnie cena – tak samo jak w przypadku super małych telefonów czy laptopów. Czeka nas więc zaskakujący wniosek końcowy:
Brutalna prawda – mniejsze jakuzzi musi być droższe, by utrzymać standardy większego jakuzzi!
Dlatego pamiętaj, że jeśli jacuzzi ogrodowe jest małe i tanie, to jest wielokrotnie gorsze od większych odpowiedników. Nie dość, że brakuje mu w różnorodności hydromasażu, jaki ma dobre jacuzzi to, ograniczona przestrzeń analogicznie ogranicza efekty hydroterapii.
Jeśli dodatkowo to jacuzzi z dwoma leżankami to w ogóle może przynieść więcej złego niż dobrego Twemu ciału. Paradoksalnie więc by uzyskać ten sam współczynnik jakości hydromasażu, nazwijmy go XH, musimy wydać znacznie więcej w przypadku małej wanny niż większej, tak samo jak laptop o sile komputera stacjonarnego będzie dużo droższy od popularnej „stacjonarki”.