Jak zapewnić czystą wodę w wannie jacuzzi?

Total SPA - wanny jacuzzi > Blog > technika > Jak zapewnić czystą wodę w wannie jacuzzi?

Czyste i bezpieczne środowisko kąpieli w wannie spa jest dla nas absolutnym priorytetem

Jednym z głównych obszarów troski użytkowników wanien spa jest woda. Dlatego Sundance Spas dołożył wszelkich starań aby nasze środowisko kąpieli było przyjemne, a jednocześnie bezpieczne. System uzdatniania wody w domowym jacuzzi został rozwinięty do granic możliwości. Przynajmniej na ten moment. Jedyne czego chyba brakuje to automatycznego pomiaru parametrów wody oraz automatyki dozującej chemiczny środek dezynfekujący. Ale to pewnie pieśń przyszłości. Raczej bliższej niż dalszej.

System utrzymania czystej wody w wannach Sundance Spas

Napisałem o „systemie” bo jest to zbiór pewnych elementów wyposażenia wanny jacuzzi, które ściśle ze sobą współpracując dając najczystszą możliwą wodę w domowej wannie spa.
Na elementy systemu składają się: pompy filtracji, filtry, specjalna lampa UV, skimmer, ozonator. Każdy z tych elementów ma niemały wpływ na jakość wody i łatwość utrzymania jej w należytym stanie.

Pompy filtracji jakuzzi ogrodowego

O ile w serii klasycznej 680 czy budżetowej serii Splash za filtracje opowiada jeden bieg pompy do hydromasażu, o tyle już w serii 780, 880 i 980 jest to całkiem osobna pompa filtracji o maksymalnej prędkości przepływu na poziomie 240 l/min. Oznacza to, że ta pompa jest w stanie przepuścić cała wodę znajdującą się w niecce w ciągu 6-7 minut (w zależności od wielkości wanny). Jest to wiodący wynik w branży. Co za tym idzie nie ma konieczności, aby pompa pracowała stale, a jedynie uruchamiała się w sposób zaprogramowany w czasie cykli filtracji. Oznacza to również oszczędności energii elektrycznej.

Filtry w jacuzzi

Potężna pompa filtracji pozwala zastosować dwuczęściowe filtry w seriach 980, 880 i 780. Jedna z części to tradycyjny filtr kartuszowy, który zbiera duże zabrudzenia (włosy, liście z drzew i inne większe cząstki, natomiast wkład do mikro filtracji zbiera zabrudzenia o wielkości kilku mikronów, które są niewidoczne dla ludzkiego oka. Filtracja w serii 780 jest już mocno ponad standard branżowy, natomiast filtracja wody w serii 980 i 880 to jest absolutnie top filtracji wanien jacuzzi. Drugim elementem, który wyróżnia filtrację w tych seriach jest poziome zorientowanie filtra, tak aby mógł działać całą swoją powierzchnią, co zasadniczo zwiększa skuteczność wyłapywania cząstek i oczyszczania wody. W przypadku filtracji chodzi również o rozmiar, a w zasadzie całkowitą czynną powierzchnię filtra. A ta w w/w seriach jest po prostu ogromna! Natomiast seria 680 bazuje na sprawdzonych rozwiązaniach branżowych – tradycyjny filtr kartuszowy osadzony pionowo. Aby zanieczyszczenia były zbierane z powierzchni wody filtr ten jest osadzony w komorze zakończonej skimmerem teleskopowym.

Uzdatnianie wody w wannie spa

Proces ten wykorzystuje działanie lampy UV – ClearRay®. Technologia ta jest powszechnie wykorzystywana w medycynie, farmacji i rozlewniach napojów, gdzie jest zapotrzebowanie na czystą wodę. Każda wanna Sundance Spas wyposażona jest również w ozonator, który wytwarza niewielką ilość ozonu. Woda w niecce wysycana jest cząsteczkami ozonu dla lepszej saturacji (atomy tlenu przyczepiają się do bakterii i patogenów żyjących w wodzie). Następnie woda ta przepuszczana jest przez żarnik UV, który aktywuje cząsteczki tlenu, a aktywny tlen i promieniowanie UV zabija bakterie i zarazki. Zbyt duża ilość ozonu jest szkodliwa dlatego ilość gazu którą generuje ozonator powinna być bardzo starannie dobrana. System uzdatniania wykorzystuje technologię UV-C+ozon (CLEARRAY ACTIVE OXYGEN):

  • działa na 99,9% patogenów przenoszonych w wodzie,
  • jest fabrycznie montowany,
  • umożliwia redukcję środków chemicznych o ok. 50% (testy z naszych laboratoriów),
  • daje łatwą pielęgnację wody, a wymiana żarnika jest łatwa,
  • jest zbudowany z trwałe elementy wykonanych ze stali szlachetnej i kwarcu.

Skimmer – czyszczenie lustra wody

Opatentowana technologia Slipstream z najszerszą grodzią skimmera w branży powoduje, że powierzchniowe zanieczyszczenia zostają się na filtr. Woda z powierzchni jest zasysana do komory skimmera i cząstki, które osiada na filtrze nie wydostają się z powrotem do niecki. Szerokość skimmera ma także gigantyczne znaczenie. Praktycznie pozwala otrzymać obieg wodny zbliżony do obiegu w urządzeniach z rynna przelewową znanych z urządzeń publicznych w wielkich Aquaparkach. Możemy korzystać z tego rozwiązania w domowym zaciszu i zużywać na to niewiele energii.

Dezynfekujący środek chemiczny

Bez niego się nie obejdziemy. Musimy mieć coś, co zabija bakterie w wodzie, gdyż każdy kąpiący się każdorazowo wprowadza do wanny kilka milionów bakterii. Nie ulegajmy zapewnieniom mitomanów, którzy twierdzą, że można bez chemii. Dezynfekujący środek chemiczny powinniśmy stosować zawsze. Rozbudowany i sprawny system uzdatniania wody może jednak sprawić, ze możemy go stosować w bardzo ograniczonej ilości. W polskich warunkach najbardziej powszechnymi i najczęściej stosowanymi są preparaty chlorowe. Preparaty bromowe nie zyskały popularności, a preparaty tlenowe lepiej sprawdzą się w basenach gdzie temperatura wody jest niższa, niż w ogrodowym jacuzzi. Pozostańmy przy preparacie chlorowym, dobrej jakości, sprawdzonego producenta. A mając na wyposażeniu wanny Sundance Spas cały system uzdatniania wody będziemy mogli cieszyć się czystą wodą.

Skontaktuj się z naszymi specjalistami ds. relaksu

Zadzwoń do nas – 537 810 930 lub wypełnij formularz kontaktowy:

Formularz wpisy na blogu

Total Spa Sp. z o.o., ul. Armii Krajowej 1A, 58-130 Żarów

tel. 537 810 930, e-mail: kontakt@totalspa.pl

Nasze Jacuzzi | Jacuzzi ogrodowe całoroczne | Chemia do jacuzzi | Sundance Spas