Planujemy wannę spa na wiosnę

Total SPA - wanny jacuzzi > Blog > okazje > Planujemy wannę spa na wiosnę

Wanna jacuzzi na początek sezonu

Do końca roku zostało zaledwie parę tygodni. Wydaje się, że wszystko szykuje się do zimowego snu. My też zwalniamy tempo i naturalnie plany o przydomowej strefie spa odkładamy do wiosny. To znaczy, najlepiej gdyby od wiosny ta wanna, jej ewentualna obudowa czy zabudowa, często również zadaszenie, były gotowe na „rozpoczęcie sezonu”. Jeśli nie zaplanowaliśmy tego w mijającym roku, to teraz jest ostatnia szansa. Wystarczy „zagęścić ruchy” , aby na wiosnę móc relaksować się w wannie spa zamiast topić marzannę.

Co trzeba przygotować do ogrodowej strefy spa?

Jeśli chcemy, aby ogrodowa wanna spa komponowała się z naszą przestrzenią ogrodową najlepiej zlecić jej aranżację projektantowi ogrodów. Czy można to zrobić samemu? Można, choć jest to tak jak z projektowaniem wnętrz. Jeśli wynajmiemy dobrego, sprawdzonego projektanta, to zaprojektowane wnętrze będzie nas cieszyło przez lata. Jak robimy to sami, to zwykle już w krótkim czasie coś tam zaczyna nam nie pasować.

Co często podkreślają klienci, zarówno wnętrze, jak i ogród, które zostały wykonane z dobrego projektu wyglądają bardzo dobrze nawet po 10-15 latach. A czas zimowy to świetna sposobność na spotkania z projektantami. W okresie zimowym mają zwykle mniej pracy. Dokończyli nadzory autorskie na prowadzonych inwestycjach i też będą ruszali mocno na wiosnę. Dlatego tym chętniej wezmą prace projektowe, spotkają się, skonsultują, doradzą właśnie zimą.

W zależności od złożoności projektu należy skontaktować się z wykonawcami i dostawcami materiałów. Poszczególni wykonawcy już mogą rozpocząć planowanie prac na przyszły rok. Oni również w okresie zimowym mogę mieć więcej czasu na spotkanie, wycenę prac i będą chętni na podpisanie umowy czy zlecenia. Wszyscy wykonawcy prac zewnętrznych będą bukować terminy już na początek wiosny. Jeśli w okolicach marca czy kwietnia będziemy chcieli ich zatrudnić, to mogą nam zaproponować bardzo odległe terminy, niektórzy nawet kolejny rok. Wtedy zwykle kończy się to tym, że albo nie realizujemy naszego planu w terminie, albo szukamy wykonawców z łapanki, a to jak wiadomo, kończy się różnie.

Co będzie nam potrzebne do realizacji?

Wybór jacuzzi ogrodowego

Jest to o tyle istotne, że ma wpływ na cały projekt, bo często pod jacuzzi ogrodowe, które jest sercem całego projektu trzeba wszystko przewidzieć i zaaranżować. Kluczowa jest oczywiście kwestia dostępności wanny. Jeśli jest to model nietypowy, o obniżonej dostępności, to warto wybrać go i zakontraktować z wyprzedzeniem. Bardziej popularne modele z kolei, mają tendencje do rozchodzenia się jak przysłowiowe ciepłe bułeczki. Bywają okresowo niedostępne, dlatego i tutaj nie warto zwlekać. Zamawiając urządzenie z wyprzedzeniem mamy pewność, że będzie takie jak chcemy i w zamówionej kolorystyce niecki i obudowy. Przed wyborem wanny spa warto ją również przetestować.

Pod konkretną wannę trzeba będzie przygotować zarówno przyłącze, jak i podłoże (głównie chodzi o wymiary) czy też zabudowę tarasem jeśli jest przewidziana. Warto ustalić np. kwestie dotyczące dostępu serwisowego, tak aby technik, który dokonuje przeglądów serwisowych mógł łatwo dotrzeć do wszystkich podzespołów. Tu sprawa jest o tyle istotna, że w przypadku realizacji takich projektów trzeba zamykać kolejne etapy, np. bez wanny nie będzie można zakończyć prac stolarskich – obudowanie wanny tarasem.

Przyłącze elektryczne pod dżakuzi

Większość wanien spa potrzebuje przyłącza siłowego (3x400V), osobnego obwodu elektrycznego, osobnego bezpiecznika typu S i osobnego bezpiecznika różnicowo-prądowego (różnicówka). Pierwszy parametr – rodzaj przyłącza daje możliwość korzystania z pełnych możliwości jakuzzi ogrodowego. W tym samym czasie będą działały wszystkie pompy oraz podgrzewanie wody, oświetlenie, sterowanie i inne elementy, w które wyposażona jest wanna. Przy przyłączu 1x 230V z czegoś na pewno będziemy musieli zrezygnować. To trochę jak kupować samochód z silnikiem o mocy 300 KM i założyć sobie ogranicznik prędkości na poziomie 120 km/h. Auto jedzie? Jedzie! Dowiezie z punktu A do punktu B? Dowiezie! Ale z jazdy nie ma już żadnej frajdy.

Pozostałe dwa parametry, czyli bezpieczniki to kwestia bezpieczeństwa użytkowników, sami rozumiecie: prąd + woda! Warto zawczasu skonsultować to z elektrykiem i zaplanować w jaki sposób może wykonać dla nas takie przyłącze, aby doprowadzić zasilanie do miejsca posadowienia wanny.

Przygotowanie podłoża pod wannę spa

Podłoże musi być płaskie, równe, wypoziomowane (bez spadków) w przypadku wanny bez zagłębienia. Najlepiej nada się do tego płyta betonowa o nośności min. 500 kg/m2 lub nawierzchnia z kostki brukowej czy płyt betonowych o tej samej nośności. Jeżeli upieramy się przy podłożu ze spadkiem należy pamiętać, że wannę należy podczas instalacji wypoziomować za pomocą klinów.

Poziome ustawienie zapewnia prawidłową pracę wszystkich podzespołów. Poza tym woda w niecce jest idealną poziomnicą – jeśli będzie spadek na podłożu, to woda pokaże ten spadek bezlitośnie. To po prostu może denerwować użytkowników estetycznie, a druga sprawa, że wtedy niektóre siedziska mogą mieć więcej wody i być zbyt głębokie dla niektórych korzystających. Kto chciałby korzystać z wanny spa, kiedy ma wodę pod samym nosem?

Prace przy podłożu trzeba wykonać z wyprzedzeniem. Pamiętajmy, że płyta betonowa w normalnych warunkach (20 st. C, wilgotność 60%) uzyskuje niemal 100% wytrzymałości na ściskanie po 28 daniach od wykonania. Dla nawierzchni z kostki czy gotowych płyt nie potrzeba tyle czasu, ale nie każdemu kostka betonowa odpowiada. Płytę warto wykonać wtedy, gdy planujemy obudować wannę tarasem z drewna czy deski kompozytowej. Płyta betonowa będzie stanowiła podstawę nie tylko dla wanny, ale również dla konstrukcji nośnej tarasu lub/i zadaszenia naszej strefy spa. Jeżeli ktoś obawia się, że podczas tych prac istniejący ogród ulegnie zniszczeniu, to to są te kwestie które warto właśnie omówić z wykonawcą. Są różne sposoby podania betonu czy przygotowania podbudowy tak, aby wystąpienie tych zjawisk zminimalizować.

Wykonanie tarasu

Jeśli projekt przewiduje obudowanie podłoża desami tarasowymi warto zahaczyć wykonawcę również pod koniec roku. Jak tylko zakończy wszystkie prace montażowe i pogoda się popsuje, to z chęcią znajdzie dla nas czas. Warto ustalić z jakiego materiału ma być wykonany taras, kiedy najlepiej go zamówić, aby później na niego nie czekać (może pod koniec roku uda się go dostać w lepszej cenie?).

Wykonanie zadaszenia strefy spa

Niektórzy klienci nie wyobrażają sobie siebie w wannie spa bez zadaszenia czy osłon bocznych, które chronią np. przed wiatrem. Dlatego ich projekty przydomowej strefy spa mają zabudowę dachu i ścian, czy to w formie ogrodu zimowego, pergoli czy też innej konstrukcji z ruchomymi elementami np. ściany przesuwne. Jeszcze zimą warto rozpoznać temat z powodów opisanych powyżej – wykonawcy i dostawcy mają więcej czasu, poświęcą nam więcej uwagi, nasze rozwiązanie może być dzięki temu bardziej przemyślane i dopracowane, bo w zimie wszyscy mamy na to więcej czasu.

Podsumowanie

Z projektem ogrodu czy bez – nie wątpimy bowiem, że część naszych klientów ma talent, kompetencje i zapał, by zrobić to samemu – zaplanuj harmonogram prac! Zarezerwuj ekipę specjalistów, po których nie będziesz musieć poprawiać. Dotrzymują terminów, znają się na swojej pracy, którzy są po prostu kompetentni. Zazwyczaj mają oni zaplanowane terminy na wiele tygodni czy miesięcy do przodu – bo każdy lubi współpracować z profesjonalistami. Stąd wiemy, że porady te minimalizują wystąpienie problemów, które generują stres i są dość kosztowne. Najbardziej udane strefy spa to te, które nie powstawały na ostatnią chwilę. Daj sobie komfort wyboru. Zamień realizacje strefy spa we frajdę, jaką powinna być, a nie kolejne źródło stresu.

Wnioski nasuwają się same. Jeśli chcesz rozpocząć wiosnę relaksującymi kąpielami w jakuzzi, szczególnie kiedy pierwsze cieplejsze dni sprawiają, że ciągnie nas na zewnątrz, na świeże powietrze – musisz zacząć działać już teraz. Skonsultuj się ze specjalistą, który dobierze spełniającą Twoje oczekiwania wannę spa. Kiedy będziesz wiedział już który model stanie się Twoim ogrodowym „Jackie”, usiądź do pracy z projektantami. Zima to idealny czas na to by poświęcili Tobie i Twojej strefie spa tyle czasu, na ile zasługuje. Pamiętaj, że to w przydomowym ogrodzie będziesz „ładować baterie” od zgiełku dnia, natłoku bodźców w pracy, nadmiaru stresu. Tam zorganizujesz urodziny dla rodziny, przyjęcia okazjonalne, a jakuzzi zawsze będzie wtedy w centrum uwagi. To co? Umawiamy się na kąpiel testową?

Skontaktuj się z naszymi specjalistami ds. relaksu

Zadzwoń do nas – 537 810 930 lub wypełnij formularz kontaktowy:

Formularz wpisy na blogu

Total Spa Sp. z o.o., ul. Armii Krajowej 1A, 58-130 Żarów

tel. 537 810 930, e-mail: kontakt@totalspa.pl

jacuzzi na zewnątrz | jacuzzi ogrodowe całoroczne | chemia do jacuzzi | Sundance Spas