Optymalna temperatura wody w jacuzzi

Total SPA - wanny jacuzzi > Blog > zakup jacuzzi > Optymalna temperatura wody w jacuzzi

korzyści z ciepłych kąpieli w jacuzzi

Najlepsza temperatura w jacuzzi dla maksymalnych efektów zdrowotnych

Jednym z pierwszych pytań na jakie musi znaleźć odpowiedź nowy właściciel wanny jakuzzi to pytanie o właściwą temperaturę wody w wannie spa. Jedno to własne preferencje – niektórzy lubią się niemal gotować w gorącej wodzie, inni wolą chłodniejsze sesje hydroterapii. Co na ten temat mówią specjaliści od zdrowia i co sądzą o gorących kąpielach małpy z Japonii?

Nasze ciało nam podpowiada

Nie będziemy budować tutaj napięcia z podaniem właściwej odpowiedzi niczym przy odczytywaniu wyników na festiwalach – idealna temperatura mieści się między 36 a 37 stopni. Jest to temperatura najbliższa naszemu ciału, w niej czujemy się najbardziej komfortowo i naturalnie. Nie bez powodu: w końcu wszyscy spędziliśmy nasze pierwsze miesiące życia w brzuchach mam, gdzie „woda” miała ustawioną temperaturę na 36.5 stopnia. Taka temperatura też najlepiej oddziałuje na nasze mięśnie, czym zwiększa efekty hydroterapii.

najkorzystniejsza temperatura wody w wannie spa

Natury nie oszukasz

Tak naprawdę powinniśmy się w ogóle zastanowić, dlaczego woda w jacuzzi powinna być ciepła? Otóż zaskakująco człowiek nie jest jedynym gatunkiem, który korzysta z ciepłych kąpieli – japońskie małpy stały się sławne na cały świat ze względu na swoje gorące kąpiele.

Benefity z ciepłych kąpieli w wannie spa

Ciepła woda ma bowiem niezwykle pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu: już kilku minutowa kąpiel zmniejsza napięcie mięśniowe, uwalnia stres, rozluźnia nasze ciało. Ciepła woda przyspiesza metabolizm i zwiększa krążenie krwi, więc bardzo organizm dużo szybciej pozbędzie się toksyn z ciała, a zarazem szybciej doprowadzi nowe, odżywcze składniki poprzez krew do komórek. Zwiększone krążenie to też ukojenie na opuchnięte nogi jeśli pracujesz na stojąco, albo remedium na bóle głowy, jeśli często Ci doskwierają. Poza tym spędzanie wspólnego czasu w gronie najbliższych, w komfortowym i relaksującym środowisku jakim jest ciepła woda, bardzo pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie psychiczne – zerknijmy jeszcze raz na japońskie małpy i ich wspaniale zrelaksowane buźki.

Tutaj raczej nie ma mowy o marketingowym makaronie, który ktoś nam nawija na uszy – czysty autentyk. Chyba nie uwierzymy, że ktoś zapłacić małpom za tak wspaniałe zagranie w reklamie „korzyści zdrowotnych z gorących kąpieli”.

Jacuzzi całoroczne, a zmienność temperatur w zależności od pory roku

Jak się jednak zmienia optymalna temperatura wody w jakuzzi w związku ze zmianami pór roku? Oczywiście latem przy wysokiej temperaturze otoczenia przyjemniej nam się będzie kąpać w nieco chłodniejszej wodzie – na ile to już kwestia indywidualnych preferencji, ale śmiało można założyć, że temperatura 35 stopni będzie odpowiednia. Natomiast zimą z pewnością będziemy chcieli w trakcie kąpieli podnieść nieco temperaturę, np. do 38 stopni, co spowoduje, że kąpiel będzie przyjemniejsza, a woda w trakcie sesji wolniej będzie tracić ciepło ze względu na panujący mróz.

Odchylenie stopnia czy dwóch w zależności od pory roku i preferencji jest jak najbardziej bezpiecznie, powinniśmy jedynie pamiętać, że nigdy nie powinniśmy kąpać się w temperaturze wyższej niż 39 stopni. Wielu producentów ustawia zresztą automatyczne granice na 40 stopniach – wyższej wartości ustawić się nie da.

Zróżnicowana temperatura w zależności od celu kąpieli

Możemy także bawić się temperaturą w odniesieniu do celów, jakie stawiamy przed kąpielą w jakuzzi. Poranne kąpiele mogą pełnić rolę zimnych pryszniców, wystarczy, że wieczorem obniżymy temperaturę wody na 34-35 stopni a rano zaczniemy dzień od chłodniejszej kąpieli, połączonej z hydroterapią. To da nam zastrzyk energii jak zimny prysznic, bez przeżywania jednak katuszy jakimi są próby polewania się lodowatą wodą zaraz po przebudzeniu.

Wieczorem warto skorzystać z kąpieli w cieplejszej wodzie, np. w 38 stopniach. Warto wtedy skrócić jednak sesję, do 15 minut. Powinniśmy poczuć się bardziej senni, zrelaksowani, gotowi do snu, który powinien być głębszy, zdrowszy i bardziej regeneracyjny.

Podsumowanie

Powyższe porady tak naprawdę są niezależne od marki ogrodowego spa, jakie posiadasz i bazują na badaniach i danych gromadzonych od lat. Stosując się do kilku porad, będziesz mógł nie tylko osiągnąć maksymalne korzyści zdrowotne, ale też realizować konkretne cele za pomocą sesji w jacuzzi. Zaproś swoich znajomych, przyjaciół czy rodzinę i bierz przykład z małpek z Japonii, a Twoje zdrowie tylko Ci za to podziękuje!

Skontaktuj się z naszymi specjalistami ds. relaksu

Zadzwoń do nas – 537 810 930 lub wypełnij formularz kontaktowy:

Formularz wpisy na blogu

Total Spa Sp. z o.o., ul. Armii Krajowej 1A, 58-130 Żarów

tel. 537 810 930, e-mail: kontakt@totalspa.pl

jacuzzi na zewnątrz | jacuzzi ogrodowe całoroczne | chemia do jacuzzi | Sundance Spas